Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın əzmkar və geniş fəaliyyətinin təməlində xalqa layiqli xidmət məramı dayanır – Hicran Hüseynova
21 fevral 2019
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva tarixdə iz qoymuş vətənpərvər, maarifpərvər qadınlarımızın nümunəvi fəaliyyətini yeni keyfiyyətdə, həm də ləyaqətlə davam etdirir.
Bunu Trend-ə Azərbaycanın Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, siyasi elmlər doktoru, professor Hicran Hüseynova deyib.
H.Hüseynova qeyd edib ki, alicənablıq, insanpərvərlik, kübarlıq kimi yüksək insani dəyərlərə, yüksək erudisiyaya sahib olan Mehriban Əliyeva zəngin və çoxşaxəli fəaliyyəti ilə təkcə ölkəmizdə deyil, bütün dünyada yüksək nüfuz, dərin hörmət qazanıb:
"Birinci vitse-prezident ölkənin inkişafına öz layiqli töhfələrini verir. “Mən Prezidentin etimadını doğrultmalıyam və ən başlıcası isə inamı, ümidi olan insanların etimadını doğrultmalıyam. Mən də buna nail olmağa çalışacağam” - Mehriban xanımın həyat fəlsəfəsinin əsasını bu fikirlər təşkil edir. Onun bütün təşəbbüslərinin, gerçəkləşdirdiyi layihələrin mərkəzində insan amili dayanır. Mehriban Əliyevanın simasında vətəndaşlarımız köməyə ehtiyacı olanlara yardım əlini uzatmağa hazır olan etibarlı dayaq, doğma insan görürlər. Birinci xanım minlərlə insana, xüsusilə uşaq və qadınlara sağlamlığını və ümidini qaytarır".
O əlavə edib ki, Mehriban Əliyeva Azərbaycan ailəsinin problemlərini həmişə diqqət mərkəzində saxlayır, ölkədə ailə, qadın və uşaq problemlərinin həllinə böyük dəstək verir: "Birinci vitse-prezident valideyn qayğısından və himayəsindən məhrum olmuş, eləcə də sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlarla bağlı hər bir problemə həssaslıqla yanaşır, onları qayğı ilə əhatə edir. Mehriban xanımın şəxsi dəstəyi və köməyi nəticəsində reallaşan genişmiqyaslı tədbirlər ana və uşaq ölümünün qarşısının alınması, hemofiliya, talassemiya və şəkərli diabet xəstəliklərinin azalması istiqamətində profilaktik və müalicəvi işlərin aparılmasına müsbət təsir göstərir".
Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın müstəqil dövlətimizin möhkəmlənməsi yolunda fəaliyyəti öz bəhrəsini verməkdədir:
"Vaxtilə Azərbaycana məkrli münasibət bəsləyən ölkələr indi tamamilə fərqli yanaşma nümayiş etdirirlər. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın, eləcə də fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın Azərbaycanın ən ağrılı problemi olan Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı həqiqətlərin, azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımların dünyaya çatdırılmasında, təbliğ olunmasında rolu böyükdür. Həmçinin “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində Azərbaycan həqiqətlərinin dünya dövlətləri tərəfindən tanınması istiqamətində aparılan işlər xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Mehriban Əliyeva Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərlərini, mədəniyyətini, ölkəmizin özəlliklərini dünyada böyük fədakarlıqla, uğurla təbliğ edir. Qədim ənənələrimizlə bağlı olan multikultural dəyərləri, tolerantlığı başqa ölkələrdə əməli işləri ilə nümayiş etdirir".
H.Hüseynova qeyd edib ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti sivilizasiyaların dialoquna həqiqətən də müstəsna töhfə verib: "Mehriban xanım Qərbdə Şərqin qeyri-rəsmi elçisidir və klassik Qərb dəyərlərinin vətəni olan Avropanı Asiyada və öz Vətənində təmsil edir. Vatikanın tarixində ilk dəfədir ki, müqəddəs xristian abidələrinin bərpasına müsəlman ölkəsində fəaliyyət göstərən bir təşkilat kömək edir. Azərbaycanın özündə isə Mehriban xanımın təşəbbüsü ilə məscidlər, katolik və pravoslav kilsələri, sinaqoq tikilir və ya əsaslı bərpa olunur. Məsələn, Gəncədəki “İmamzadə” dini kompleksi yenidənqurma işlərindən sonra bütün müsəlman dünyasından ziyarətçilərini qəbul etməyə başlayıb. Yeri gəlmişkən xatırladaq ki, bu yaxınlarda “İmamzadə” kompleksində Mehriban Əliyevanın adından 1000 nəfər üçün ehsan süfrəsi verilib".
Komitə sədri hesab edir ki, Mehriban Əliyevanın bütün bu layihələri böyük həssaslıqla, ən kiçik təfərrüatlarına, incəliklərinə qədər izləməsi, proseslərin içində olması onun özünəməxsus iş üslubuna, xarakterə malik olduğunun aydın göstəricisidir.
O vurğulayıb ki, Birinci vitse-prezident ictimai düşüncədə “bir çox sosial problemləri yalnız dövlət həll etməlidir” kimi stereotipi dəyişdirməyə cəhd etdi və cəmiyyətin bütün təbəqələrinin kənar müşahidəçi mövqeyindən konkret fəaliyyətə keçməsinə nail oldu:
"Bu, çox önəmli məsələdir. Mehriban xanım öz fəaliyyəti ilə insanlarda sosial məsuliyyət hissini artırdı və vətəndaşları ictimai işlərdə fəal olmağa sövq etdi. Artıq bu gün xeyli sahibkarlıq strukturları, təşkilatlar xeyriyyə işləri görür və bunu bir borc kimi qəbul edirlər. Nə üçün xalq ölkənin Prezidentini və Birinci vitse-prezidenti bu qədər sevir? Çünki vətəndaşlar cənab Prezident İlham Əliyevin və Mehriban Əliyevanın timsalında onların istəkləri, problemləri ilə maraqlanan, protokol çərçivəsindən kənara çıxmağı, hər bir ciddi problemə münasibət bildirməyi bacaran insanları görürlər. Onlar daim əhalinin yanındadırlar, ünsiyyətdən çəkinmirlər, əksinə, insanların görüşünə can atırlar. Bu, onu göstərir ki, xeyirxahlıq və şəfqət insanın daxilindən gəlməlidir, yoxsa ictimaiyyət onu qəbul etməyəcək. Mehriban Əliyevanın humanizm, mərhəmət və nəciblik kimi ali mənəvi keyfiyyətlərdən irəli gələn əzmkar və geniş fəaliyyətinin təməlində məhz xalqa layiqli xidmət məramı dayanır!"

В основе неустанной и обширной деятельности Первого вице-президента Мехрибан Алиевой стоит намерение достойного служения народу - Хиджран Гусейнова
21 февраля 2019
БАКУ /Trend/ - Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева в новом качестве достойно продолжает образцовую деятельность женщин-просветителей, женщин-патриотов страны, которые оставили неизгладимый след в истории.
Об этом сказала Trend председатель Госкомитета по проблемам семьи, женщин и детей, доктор политических наук, профессор Хиджран Гусейнова.
Гусейнова отметила, что благодаря своей богатой и многогранной деятельности Мехрибан Алиева, обладающая такими личными качествами, как благородство, человечность, аристократизм, высокая эрудиция, завоевала большой авторитет не только в Азербайджане, но и во всем мире.
«Первый вице-президент вносит достойный вклад в развитие страны. Слова «Я полностью осознаю серьезность возложенной на меня ответственности в связи с назначением на этот пост, и верю, что смогу оправдать Ваше, господин Президент, доверие, и доверие всех людей, которые мне верят» составляют основу жизненной философии Мехрибан Алиевой. В центре всех реализованных ею инициатив, проектов стоит фактор человека, гражданина. В лице Мехрибан Алиевой граждане Азербайджана видят надежную опору, родного человека, готового протянуть руку помощи нуждающимся. Первая леди возвращает здоровье и надежду тысячам людей», - сказала Гусейнова.
Председатель госкомитета добавила, что проблемы азербайджанской семьи всегда находятся в центре внимания Мехрибан Алиевой, оказывающей большую поддержку решению проблем семей, женщин и детей в стране. «Первый вице-президент щепетильно относится к каждой проблеме, связанной с детьми, лишенными родительской опеки, и ограниченными возможностями здоровья, окружает их заботой. Широкомасштабные меры, реализуемые благодаря личной поддержке и помощи Мехрибан Алиевой, оказывают положительное влияние на предотвращение детской и материнской смертности, проведение профилактической и лечебной работы по снижению заболеваемости гемофилией, талассемией и сахарным диабетом», - сказала Гусейнова.
Она отметила, что деятельность, проводимая Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой на пути укрепления независимого государства, приносит свои плоды.
«Страны, которые когда-то относились к Азербайджану недоброжелательно, теперь демонстрируют иное отношение. В пропаганде, в донесении до мира правды о карабахском конфликте, актах геноцида, совершенных против азербайджанцев, велика роль президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой, а также вице-президента Фонда Лейлы Алиевой. Особое значение также имеет работа по донесению до государств мира азербайджанских реалий в рамках кампании «Справедливость для Ходжалы!». Мехрибан Алиева с большой самоотверженностью успешно пропагандирует в мире национально-духовные ценности, культуру Азербайджана, особенности нашей страны. На примере своей деятельности она демонстрирует другим странам толерантность, мультикультуральные ценности, связанные с древними традициями Азербайджана», - сказала Гусейнова.
Она добавила, что Первый вице-президент Азербайджана внесла исключительный вклад в диалог между цивилизациями. «Мехрибан Алиева - неформальный посол Востока для Запада и представляет Европу, «родину» классических западных ценностей, в Азии и у себя на родине. Впервые в истории Ватикана реконструкции священных христианских памятников помогает организация, функционирующая в мусульманской стране. В самом Азербайджане же по инициативе Мехрибан Алиевой строятся и капитально реконструируются не только мечети, но и католические и православные церкви, синагоги. К примеру, после реконструкции религиозный комплекс «Имамзаде» в Гяндже стал принимать посетителей со всего мусульманского мира. Следует упомянуть и то, что недавно от имени Мехрибан Алиевой в комплексе «Имамзаде» был дан эхсан для 1000 человек», - сказала Гусейнова.
Глава Госкомитета считает, что пристальное внимание Мехрибан Алиевой ко всем этим проектам и процессам - с большой щепетильностью, вплоть до мельчайших деталей и подробностей - наглядно демонстрирует ее особый характер, особый подход к работе.
Гусейнова подчеркнула, что Первый вице-президент попыталась разрушить в общественном мышлении стереотип о том, что «многие социальные проблемы должно решать только государство», и поменяла отношение людей к социальным проблемам.
«Это очень важный вопрос. Своей деятельностью Мехрибан Алиева усилила в людях чувство социальной ответственности, и подвигла граждан быть активными в общественной работе. Сегодня многие структуры, организации, занимающиеся предпринимательской деятельностью, занимаются и благотворительностью, воспринимая это как свой долг. Почему народ так любит Президента и Первого вице-президента страны? Потому что на примере Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой граждане видят в них людей, интересующихся проблемами, умеющих неформально подойти к решению серьезной проблемы каждого гражданина. Они всегда рядом с народом, не избегают общения, наоборот, стремятся к встречам с людьми. Это демонстрирует то, что доброжелательность и милосердие должны идти изнутри, иначе общественность этого не воспримет. В основе неустанной и обширной деятельности, исходящей из таких нравственных качеств Мехрибан Алиевой, как гуманизм, милосердие и благородство, стоит именно намерение достойного служения народу!», - сказала Гусейнова.