“Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması” mövzusunda tədbir keçirildi
2018-ci ilə ərzində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Səhiyyə Nazirliyi ilə birgə və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Respublikamızın şəhər və rayonlarında orta ixtisas təhsilli müəssisələrində gənc və yeniyetmələr arasında sağlam həyat tərzinin təbliği, ziyanlı vərdişlərə (narkomaniya, alkoqolizm, tütün məlumatları) və QİŞS-ə qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, talassemiyanın və qeyri-infeksion xəstəliklərin profilaktikası, reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması sahəsində gənclərin maarifləndirilməsi məqsədilə böyük uğurla tədbirlər həyata keçirilir.
Bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin davamı olaraq, 2019-cu il ərzində tədbirlərin keçirilməsi Bakı şəhərində və regionlarında yerləşən ilk peşə-ixtisas təhsil müəssisələrində planlaşdırılır. Növbəti tədbir 9 aprel 2019-cu il tarixində Dəmir Yolu və Metropoliten üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin Azərbaycan Dövlət Dəmir Liseyində “Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması” mövzusunda Liseyin qız və oğlan tələbələri üçün keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan liseyin direktoru Həsən Bayramov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə və Səhiyyə Nazirliyinə öz minnətdarlığını bildirib və tədbir keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, qonaqlara liseydə olan peşələr və təhsil alan tələbələr haqqında məlumat verib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin müdiri Gülnarə Məmmədova tədbir iştirakçılarına Komitənin iş istiqaməti və fəaliyyəti haqqında məlumat verərək, cəmiyyətdə ailə statusunun vacibliyindən, milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılaraq gələcək nəsillərə ötürülməsinin vacibliyindən bəhs edib. O, həmçinin hal-hazırda ailələri narahat edən problemlərdən, nikahın pozulmasının nəticəsində yaranan problemlərdən, ailədə zorakılığın, erkən nikahın, qan qohumluğun, insan alverin, qeyir-rəsmi nikahın fəsadlarından söhbət aparıb.
Sonra Komitə tərəfindən hazırlanmış maarifləndirmə materialları tədbir iştirakçılarına təqdim olunub və “Azərbaycan Ailəsi” Film Festivalına təqdim olunan milli-mənəvi, eləcə də ailə dəyərlərindən bəhs edən “Ailə bir ağacdır” qısametrajlı film, və cəmiyyətdə mövcud olan problemlərdən bəhs edən “Onlardan biri mənəm” adlı sosial çarx nümayiş edilib.
Daha sonra çıxış edən Səhiyyə Nazirliyinin İctimai-səhiyyə İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti, epidimioloq Lətafət Dadaşova “Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması” mövzusunda çıxış edərək, sağlam həyat tərzinin vacibliyindən, zərərli vərdişlərin fəsadlarından danışıb, İİV/QİŞS-ə yoluxma yollarından və qorunma vasitələrindən ətraflı məlumat verib.

An event named "Reproductive health and family planning” was held
On April 9, 2019 an event titled "Reproductive health and family planning" was held at State Railway High School under Baku State Vocational Training Center for Railroad and Metro.
The event was opened by Hasan Bayramov, Director of the School. He welcomed the event participants and thanked the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Ministry of Health for the organization of the event and underlined the importance of holding the event.
Gulnara Mammadova, head of the Family Problems Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, talked about the directions of work of the Committeeand the work done in the direction of education of young generation of habits of national-spirutal values and healthy lifestyle, also she stressed that our republic has all necessary conditions to promote physical and mental healthy lifestyle for young generation. Afterwards she talked about the damaging consequences of early marriage, human trafficking, blood marriage, domestic violence and non-official marriage.
Atter, the Committee's educational materials were presented to the event participants and featured short films about "Keys of happiness", "Family Tree" and short films about the national and spiritual values presented to the "Family Family Film Festival" I am one of them "was released.
Later the doctor-methodologist of the Public Health Reform Center of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, Lathafat Dadashova delivered a presentation on theme " Reproductive health and family planning”and gave detailed information on the complications of harmful habits and essential components of healthy lifestyle.
At the end, discussions were held on the subject, and questions. of the students of the vocational school were answered.