Uşaqlar üçün Şamaxıda yay düşərgəsi təşkil olunub
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və UNİCEF-in birgə təşkil etdiyi 10 günlük yay düşərgəsinə 29 iyul 2019-cu il tarixində start verilib.
Düşərgə Şamaxı rayonunun Çuxuryurd kəndi ərazisində yerləşən istirahət mərkəzində təşkil olunub. Burada xüsusilə aztəminatlı ailələrdən olan 6-16 yaş arasında 40 uşaq iştirak edir. Düşərgənin ilk günündə tanışlıq və düşərgə zamanı təşkli ediləcək fəaliyyətlər haqqında ümumi məlumat verilib. Uşaqlar qruplara bölünərək düşərgədə qrup rəhbərlərinin nəzarəti altında yerləşdirilib.
Təlimin ikinci günündə uşaqlara ”Uşaq hüquqları: hüquqlarımızı bilək və paylaşaq” mövzusunda təlim keçirilib. Mövzu ilə bağlı uşaqlarla qrup işləri və aktiv müzakirələr aparılıb, onları maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb. Həmçinin, düşərgə zamanı uşaqların günlük fəaliyyətlərinin səmərəli təşkili üçün müxtəlif əyləncəli oyunlar, yarışmalar keçirilib.
Qeyd edək ki, yay düşərgəsi zamanı uşaqlara uşaq hüquqları, asudə vaxtın səmərəli təşkili və dəyərləndirilməsi, sağlam həyat tərzi,  ətraf mühitin mühafizəsi, Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, uşaqların internet təhlükəsizliyi, uşaqlarda liderlik keyfiyyətlərinin inkişafı, uşaqlar üçün həyati bacarıqlar mövzularında təlimlərin keçirilməsi, uşaqların Şamaxı rayonunun müxtəlif yerlərinə ekskursiyasının  təşkili nəzərdə tutulur.
Düşərgə zamanı iştirakçıların təhlükəsizliyinin təmin olunması və sağlamlığının qorunması üçün bütün zəruri tədbirlər görülmüşdür.

Summer camp was organized for children in Shamakhi
The 10-day summer camp, jointly organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs and UNICEF, began on July 29, 2019.
The camp was organized in the recreation center located in the Chukhuryurd village of Shamakhi district. About 40 children from 6 to 16 years, particularly from low-income families, attend here. On the first day of the camp, gave the information about  an overview of the activities and activities to be organized during the camp. The children were divided into groups and surrender the supervision of the group leaders.
On the second day of the training, children were trained on "Child Rights: Knowing and Sharing Our Rights". Group work and active discussions were held with the children on the topic, and their questions were answered in detail. Also, during the camp various entertaining games and contests were organized for the effective organization of day-to-day activities of children.
It should be noted that during the summer camps children are taught about children's rights, leisure time and efficiency, healthy lifestyles, environmental protection, delivering Karabakh truths, internet security of children, development of leadership skills in children, children's activities in Shamakhi organization of excursions to different parts of the region.
During the camp, all necessary measures were taken to ensure the safety and health of the participants.