Bələdiyyə üzvü seçilən qadınların sayı artıb
Mərkəzi Seçki Komissiyasının məlumatına əsasən 23 dekabr 2019-cu il tarixində keçirilən bələdiyyə seçkilərində seçilən qadınların sayı 5882 nəfər təşkil edib. Bu göstərici faizlə 38,81%-dir. Seçilən kişilərin sayı isə 9272 nəfərdir. Öncəki seçkilərlə müqayisədə bu Azərbaycan tarixində ilk belə göstəricidir.
Belə ki, 2004-ci ildə keçirilən bələdiyyə seçkilərində qadınların təmsilçiliyi 4 %, 2009-cu ildə 26,7 %, 2014-cü ildə 35 % təşkil etmişdi.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1998-ci ildə “Azərbaycanda qadınların rolunun artırılması haqqında”, 2000-ci ildə “Azərbaycan Respublikasında dövlət qadın siyasətinin həyata keçirilməsi haqqında” imzaladığı Sərəncamlar qadınların istənilən sahədə fəaliyyət göstərməsi üçün münasib şərait yaratmış və bu sənədlər qadınların ictimai-siyasi fəaliyyətinin artırılmasında böyük rol oynamışdır. Bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qadınların idarəetmə və qərarqəbuletmədə təmsilçiliyinin artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər qadınların fəallığının gücləndirilməsinə, gender bərabərliyinin təmin edilməsinə vacib töhfələr verir.
2006-cı ildə “Gender bərabərliyinin təminatları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun, 2010-cu ildə “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qəbul edilməsi qadın hüquqlarının qorunması, qadınların səlahiyyətləndirilməsi istiqamətində atılan mühüm addımlardandır.
Qeyd etmək istərdik ki, Komitə Almaniya Əməkdaşlıq Təşkilatı ilə birgə Bakıda və bölgələrdə qadınların liderlik keyfiyyətlərinin artırılması mövzusunda təlimlər keçirib. Bu kimi maarifləndirici tədbirlər qadınların fəallığının artmasına təsir göstərən amillərdən biridir.
Bələdiyyə seçkisində uğur qazanmış namizədləri təbrik edir və onlara fəaliyyətlərində müvəffəqiyyət arzu edirik!

В Азербайджане увеличилось число женщин, избранных в муниципалитеты
По данным Центральной  Избирательной  Комиссии число женщин, избранных на муниципальных выборах, состоявшихся 23 декабря 2019 года, составило 5882. Этот процент составляет 38,81%. Число избранных мужчин составляет 9 272. Это первый подобный показатель в истории Азербайджана по сравнению с предыдущими выборами.
Следует отметить, что в 2004 году в представительство женщин в муниципальных органах составило  4%, в 2009 году  26,7% и в  2014 году  35%  женщин.
Подписанные приказы общенационального лидера Гейдара Алиева в 1998 году «О повышении роли женщин в Азербайджане» и в 2000 году «О реализации государственной политики в отношении женщин в Азербайджанской Республике» создали благоприятные условия для развития женского движения в стране и эти документы сыграли важную роль в повышении социально-политической активности женщин.  Важно отметить, что мероприятия, проводимые в области усиления гендерной политики и повышение участия женщин в процессах принятия решений, на основе распоряжений Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, дают свои положительные результаты.
Принятые в  2006 году Закон Азербайджанской Республики «О обеспечении гендерного равенства» и в 2010 году Закон Азербайджанской Республики «О предотвращении бытового насилия» являются одним из наиболее важных шагов, предпринимаемых для расширение прав  и возможностей женщин.
Следует отметить, что Государственный Комитет Азербайджанской Республики  по Проблемам Семьи, Женщин и Детей совместно с Организацией сотрудничества Германии провел тренинги по повышению лидерских качеств женщин в Баку и в регионах страны. Такие просветительские мероприятия способствуют усилению активности женщин в процессах принятия решений и управления.