Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai şuranın Seçki Komissiyasının görüşü keçirildi
3 iyul 2020-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai şuraya seçkinin təşkili məqsədi ilə yaradılan Seçki Komissiyasının görüşü keçirilib.
Görüş çərçivəsində İctimai şuraya seçkilərin təşkili və İctimai şuranın üzvlərinin say həddinin müəyyən edilməsi, İctimai şuraya seçki gününün müəyyən edilməsi məsələləri müzakirə edilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini, Seçki Komissiyasının sədri Sədaqət Qəhrəmanova Komissiya üzvlərini salamlayaraq, İctimai şuranın fəaliyyəti və gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, bu il vətəndaş cəmiyyəti institutlarının təmsilçiliyini daha da gücləndirmək məqsədilə İctimai şuranın üzvlərinin say həddinin 11 nəfər müəyyən olunması məqsədəuyğundur.
Komissiyanın üzvü, İnformasiya və analitik araşdırmalar şöbəsinin müdiri Elgün Səfərov çıxış edərək bilirib ki, “İctimai şuranın vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən seçilməsinə dair Əsasnamə”yə uyğun olaraq, 14 may 2020-ci il tarixindən 22 iyun 2020-ci il tarixinədək Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuraya namizədlərin irəli sürülməsi, qeydiyyatı elan edilmişdir və ictimai fəallar tərəfindən müraciətlər daxil olmuşdur. Sənədlər yoxlanılaraq qəbul olunmuş və Seçki komissiyasının üzvlərinə təqdim edilmişdir.
Daha sonra Komissiya üzvləri - “Sosial Hüquqların araşdırılması” İctimai Birliyinin sədri Mayis Əliyev, “Sağlam həyat naminə” İctimai Birliyinin sədri Sədaqət Hüseynova, “Simurq” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının prezidenti, kulturoloq Fuad Məmmədov, Gender və İqtisadiyyat İctimai Birliyinin sədri Təranə Kərimova, “Vətəndaşların sosial rifahı və müdafiəsi naminə” İctimai Birliyinin sədri Venera Əsgərova, Komitənin Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova, Gender Məsələləri və Qadın Problemləri şöbəsinin müdir müavini Səbinə Talışinskaya da çıxış edərək, şuraya seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı rəy və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda Komissiya üzvləri mövcud vəziyyət nəzərə alınmaqla namizədlərin irəli sürülməsi üçün tarixin müəyyən edilməsi məsələsinə dair təkliflərini bildiriblər.
Görüşün yekununda Seçki Komissiyasının Protokolu hazırlanıb. Protokola əsasən, şuranın üzvlərinin say həddi 11 üzvdən ibarət tərkibdə müəyyən edilib və İctimai şuraya seçki gününün keçirilməsi üçün nəzərdə tutulan müddətin pandemiya şəraiti nəzərə alınmaqla, 2020-ci il sentyabr ayı təyin edilməsi qərara alınıb.
Qeyd edək ki, seçkidə iştirak etmək üçün müraciət edən 21 nəfərin namizədliyi təsdiq edilib.
1. Sahib Məmmədov - “Vətəndaşların əmək hüquqlarını müdafiəsi liqası”
2. Fərhad Abdulov - “Uşaq və Yeniyetmələrə Dəstək” İctimai Birliyi
3. Nübar Nizamova - İctimai fəal vətəndaş
4. Əntiqə Qurbanova - “D.Əliyeva adına Azərbaycan Qadınlarının Hüququnun Müdafiə Cəm iyyəti İctimai Birliyi
5. Lyudmila Xəlilova - “Qadınlar Bələdiyyələrin İnkişafı Uğrunda” İctimai Birliyi
6. Mehriban Zeynalova - “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyi
7. Fariz Əkbərov - “Azərbaycan Uşaqları” İctimai Birliyi
8. Nailə İsmayılova - “Yeni Həyat” Humanitar və Sosial Dayaq İctimai Birliyi
9. Afaq Əhmədova - Beynəlxalq Sülh Araşdırmalar və İnkişaf İnstitutu
10. Vəfa Abbasova - “Azərbaycan Qadınları Respublika Cəmiyyəti”
11. Əliməmməd Nuriyev - “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondu
12. Rahilə Mehtiyeva -“Sosial-İqtisadi və Ekoloji İnkişaf” İctimai Birliyi
13. Fərid Məlikov - “İqtisadi və Sosial Təşəbbüslərdə Tərəfdaşlıq” İctimai Birliyi
14. Fəridə Vəliyeva - “Miqrasiya Proseslərinin Tədqiqi” İctimai Birliyi
15. Kəmalə Aşumova - Ümidli Gələcək Gənclər Təşkilatı
16. Qəmzə Yusubova - Ekoloji Maarifcilik və Monitoring İctimai Birliyi
17. Zərif Mehtiyeva (Ağdam) - İctimai fəal vətəndaş
18. Məmmədhəsən Həsənov - “Mina Qurbanlarının Sosial və İqtisadi Problemlərinin Həllinə Kömək” İctimai Birliyi

A meeting of the Election Commission of the Public Council under the State Committee for Family, Women and Children Affairs
6 July 2020
On July 3, 2020, a special meeting of the Election Commission was held to organize the elections to the Public Council under the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
During the meeting, the issues of organizing elections to the Public Council , determining the number of members of the Public Council and setting an election day to the Public Council were discussed.
Mrs. Sadagat Gahramanova ,Deputy Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children, Chair of the Election Commission greeted the members of the Commission and drew attention to the activities of the Public Council and the issues on the agenda. She said that in order to further strengthen the representation of civil society institutions , it is expedient to increase the number of members of the Public Council to 11 this year.
Mr.Elgun Safarov, a member of the commission and head of the Information and Analytical Research Department, said that in accordance with the "Regulations on the election of the Public Council by civil society institutions", The State Committee announced registration of candidates for the Public Council from May 14 to June 22, 2020.All application were adopted and submitted to the members of the Election Commission.
Then the members of the Commission – Mr.Mayis Aliyev, Chairman of the Public Union "Investigation of Social Rights", Mrs. Sadagat Huseynova, Chair of the Public Union "For a Healthy Life", Mr. Fuad Mammadov, President of the Simurg Azerbaijan Cultural Association, Mrs. Tarana Karimova, Chair of the Public Union “Gender and Economy”, Mrs. Venera Askerova, Chairperson of the Public Union for Social Welfare and Protection, Mrs.Taliya Ibrahimova, Head of the Legal Department of the Committee, and Mrs. Sabina Talishinskaya, Deputy Head of the Department for Gender and Women's Issues also spoke and made proposals on holding elections to the council.
Following the meeting, the protocol of the Election Commission was prepared. According to the protocol, the number of members of the council was set as 11, and it was decided to set the date for the election to the Public Council in September 2020, taking into account the pandemic conditions.
It should be noted that the candidacy of 21 people who applied to participate in the elections was approved.