“Gender Əlaqələndiriciləri üçün gender məsələlərinin təhlili" adlı təlimlər keçirilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatının (GİZ) dəstəyi ilə “Cənubi Qafqazda Yerli İnkişaf üçün Yaxşı İdarəetmə Proqramı” çərçivəsində Respublikanın bütün rayon və şəhərlərini əhatə edəcək “Gender Əlaqələndiriciləri üçün gender məsələlərinin təhlili” adlı onlayn təlimlərin keçirilməsinə başlayıb.
4 iyul Lənkəran şəhərinin, Astara və Lerik rayonunun, 6 iyul Mingəçevir və Yevlax şəhərlərinin, 7 iyul Şəki şəhərinin və Oğuz rayonunun, 9 iyul Gəncə şəhərinin, Goranboy və Kürdəmir rayonlarının, 10 iyul Göyçay, Ağsu, Şamaxı, Qəbələ və İsmayıllı rayonlarının, 11 iyulda Masallı, Cəlilabad və Yardımlı rayonlarının İcra Hakimiyyəti əməkdaşlarının , bələdiyyə sədrlərinin və icra nümayəndələrinin birgə iştirakı ilə onlayn təlim keçirilib.
Təlimlərdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsini Qadın problemləri və gender məsələləri şöbəsinin böyük məsləhətçisi Sevinc Məmmədova təmsil edərək, dövlət qadın siyasəti, gender bərabərliyinin təmin edilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, layihələr, bu sahədə mövcud qanunvericilik aktları və s. haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Təlimlər çərçivəsində gender məsələlərinin təhlili, yerli hakimiyyət orqanlarının fəaliyyət planlarına gender bərabərliyinin daxil edilməsinin “SWOT” təhlili, yanaşma və strategiyası, gender həssas göstəricilər və s. mövzular haqqında ətraflı məlumatlar verilib, müzakirələr aparılıb.
Təlimləri Bakı Dövlət Universitetinin Gender və Tətbiqi Psixologiya kafedrasının müəllimi, “Bələdiyyələrdə Gender Bərabərliyi siyasətini həyata keçirmək üçün Praktiki Tövsiyyələr”in müəlliflərindən biri Nigar Səfərova aparıb.
Təlimlərdə Gender Məsələləri üzrə Məsul şəxslər- İcra Hakimiyyəti başçılarının müavinləri, İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdirləri, İcra Hakimiyyətlərinin digər əməkdaşları, bələdiyyə sədrləri, icra nümayəndələri gender məsələləri ilə bağlı rayonda həyata keçirilən tədbirlər, görülən işlər haqqında ətraflı məlumat veriblər.

Trainings on “Analysis of gender issues for gender coordinators”
The State Committee for Family, Women and Children's Affairs, with the support of the German International Cooperation Agency (GIZ), has launched an online training on "Analysis of Gender Issues for Gender Coordinators" covering all regions and cities of the country under the Good Governance for Local Development in the South Caucasus Program.
An online training was held with the joint participation of employees of the Executive Power of, mayors and executive representatives: On July 4- Lankaran city, Astara and Lerik region, July 6- Mingachevir and Yevlakh cities, July 7 -Sheki city and Oguz region, July 9 -Ganja city, Goranboy and Kurdamir regions, July 10 -Goychay, Agsu, Shamakhi and Ismayilli regions, July 11- Masalli, Jalilabad and Yardimli districts.
Sevinj Mammadova, Senior Adviser of the Department of Women's s and Gender Issues, represented the State Committee for Family, Women and Children’s Affairs  at the trainings and discussed the state women's policy existing legislation, measures taken to ensure gender equality and projects  in this field.
The trainings included analysis of gender issues, SWOT analysis of the inclusion of gender equality in the action plans of local authorities, approaches and strategies, gender sensitivity indicators and etc. The trainings were  also conducted by Nigar Safarova, a lecturer of the Department of Gender and Applied Psychology at Baku State University and one of the authors of the publication on “Practical Recommendations for Implementing Gender Equality Policy in Municipalities”.