“Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyini təmin etmək və onları dəstəkləmək üçün dövlət qurumları və yerli səviyyəli istiqamətləndirmə mexanizmlərinin potensialının artırılması” üzrə Tvinninq layihəsinin təqdimatı keçirilib
15 oktyabr 2020-ci il tarixində “Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyini təmin etmək və onları dəstəkləmək üçün dövlət qurumları və yerli səviyyəli istiqamətləndirmə mexanizmlərinin potensialının artırılması” üzrə Tvinninq layihəsinin təqdimatı məqsədilə açılış konfransı keçirilib.
Açılış konfransında Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, layihə rəhbəri, Litva Respublikasının Sosial Təminat və Əmək nazirinin müavini xanım Egli Radisauskieni, Avropa İttifaqının, Litva və Avstriya Respublikasının nümayəndələri iştirak edib.
Görüşü giriş nitqi ilə açan Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova qeyd edib ki, Komitə artıq ikinci Tvininq layihəsini həyata keçirir. Daha əvvəl həyata keçirilmiş “Həssas qrupdan olan ailələr, qadınlar və uşaqların hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi məqsədi ilə AQUPDK-nın imkanlarının artırılması” adlı “Tvinninq” layihəsi 2011-2013-cü illəri əhatə etməklə, Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə Fransa Respublikasının Həmrəylik və Sosial Birlik Nazirliyi ilə birgə həyata keçirilmişdir.
Həmçinin Komitənin sədr müavini S. Qəhrəmanova bütün dünya ölkələrində COVİD-19 pandemiyası ilə bağlı yaranmış məhdudiyyətlər və son həftələr ərzində baş vermiş hərbi vəziyyətlə bağlı məlumat verərək vurğulayıb: “Bu gün respublikamız çətin bir tarixi dövrü yaşamaqdadır. Ermənistan silahlı qüvvələri təmas xətti boyunca Azərbaycan mövqelərini, yerli əhalinin məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini, inzibati binaları, tibb məntəqələrini, sosial obyektləri, təhsil müəssisələrini iriçaplı artilleriya qurğuları, və müxtəlif növ silahlarla intensiv şəkildə atəşə tutmuşdur. Ermənistan tərəfinin törətdiyi təxribatçı əməllərin qurbanı daha çox mülki əhali – uşaqlar, qadınlar, yaşlı insanlardır. 11 oktyabr 2020-ci il tarixdə gecə saat 2 radələrindən etibarən cəbhə zonasından kənarda yerləşən Gəncə şəhərinə təcavüzkar Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən ağır artilleriya qurğuları və raketlərdən açılan atəş nəticəsində mülki əhali qəsdən hədəf seçilərək qətlə yetirilmiş və yaralanmışdır. Dünya ictimaiyyətinin diqqəti bu gün Azərbaycandadır”.
Sədr müavini çıxışı zamanı Tvinninq layihəsi çərçivəsində reallaşacaq 3 əsas komponent (məişət zorakılığı qurbanları üçün Milli İstiqamət Mexanizminin yaradılması, məişət zorakılığına məruz qalanlara hüquqi və psixoloji yardım mexanizminin yaradılması və zorakılıq törədənlərin Reabilitasiya Proqramı) üzrə planlaşdırılmış tədbirlər haqqında məlumatları diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən layihə rəhbəri Egli Radisauskieni layihənin ilkin iş planı haqqında məlumat verərək, yaxın müddətdə nəzərdə tutulan təşəbbüslər haqqında danışıb.
Görüşün sonunda Tvinninq layihəsinin İş Planı təsdiqlənib və gələcək fəaliyyətlər üzrə əsas istiqamətlər müəyyən olunub.

Steering Committee Meeting on Twinning project “Strengthening the capacity of State bodies and local level referral mechanisms to provide safety and support to victims of domestic violence in Azerbaijan” was held
15 October 2020
Steering Committee Meeting on Twinning project “Strengthening the capacity of State bodies and local level referral mechanisms to provide safety and support to victims of domestic violence in Azerbaijan” was held with the participation of Mrs. Sadagat Gahramanova, Deputy Chairperson  of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Mrs. Egli Radisauskieni, Deputy Minister of Social Security and Labor of Lithuania, representatives of the European Union, Lithuania and the Republic of Austria.
Mrs. Sadagat Gahramanova noted that the Committee is already implementing the second Twinning project. The previous “Twinning” project entitled “Capacity Building for the Promotion and Protection of the Rights of Vulnerable Families, Women and Children” covered the years 2011-2013 implemented jointly with the Ministry the Solidarity and Social Union of the French Republic and the financial support of the European Union.
Giving information about the restrictions on the COVID-19 pandemic in all countries and the military situation in recent weeks, Mrs. Sadagat Gahramanova said: “Today, our republic is experiencing a difficult historical period. the Armenian armed forces intensively fired on Azerbaijani local settlements, administrative buildings, medical centers, social facilities, educational institutions with large-caliber artillery, and various types of weapons. The victims of the provocative acts committed by the Armenian side are mostly civilians - children, women and the elderly. On October 11, 2020, at around 2 am, the civilian population was deliberately killed and wounded as a result of heavy artillery and rocket fire by the Armenian armed forces in the city of Ganja, located outside the frontline.
During her speech, the Deputy Chairperson informed about the planned measures to be implemented within the Twinning project on three main components (creation of the National Directive Mechanism for Victims of Domestic Violence, legal and psychological assistance to victims of domestic violence and Rehabilitation Program for perpetrators).