Görkəmli Azərbaycan alimi, akademik Adilə Namazovanın vəfatı ilə bağlı başsağlığı
Ailə, Qadın  və  Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyi və kollektivi Azərbaycanın görkəmli alimi, pediatr, tibb elmləri doktoru, professor, akademik xanım Adilə Namazovanın vəfatından kədərləndiklərini bildirir və mərhumun yaxınlarına və ailə üzvlərinə dərin hüznlə başsağlığı verir.
Ömrünün 94-cü ilində dünyasını dəyişən Adilə Namazova Azərbaycanın ilk qadın pediatrı kimi 70 ildən çox müddətdə tibb elmində vacib xidmətləri olan əməkdar elm xadimi kimi tanınmışdır. 300 elmi əsərin, 8 monoqrafiya və dərsliyin, 5 ixtiranın müəllifidir.
O, ömrünün böyük bir hissəsini tibb elminin sirlərinin öyrənilməsinə, xüsusən körpələrin, uşaqların xəstəliklərinin müalicəsinə yönəltmiş, uşaqlarda anadangəlmə ürək qüsurlarının müalicəsi istiqamətində çoxtərəfli və dərin elmi tədqiqatlar aparmışdır.
Sovet hakimiyyəti illərində öz səmərəli fəaliyyəti və peşəkarlığı ilə seçilən A. Namazova 1971-ci ildə SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının müxbir üzvü seçilərək, belə yüksək elmi ada layiq görülən ilk azərbaycanlı qadın alim adını qazanmışdır. Adilə Namazova 1976-cı ildən Azərbaycan Pediatrlar Cəmiyyətinin sədri olmuş və 1982-ci ildə Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Zəhmətkeş və məsuliyyətli fəaliyyətinin nəticəsində “Şöhrət” və “Şərəf” ordenləri ilə təltif edilmişdir.
Elmi, pedaqoji və həkimlik fəaliyyəti ilə bərabər Adilə Namazova ictimai sahədə də çox fəal çalışmışdır. O, lider qadın və fədakar ana kimi səmərəli ictimai fəaliyyəti ilə Azərbaycan qadınları üçün parlaq nümunəyə çevrilmişdir.
Adilə xanım Ailə, Qadın və  Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə 15 ilə yaxın müddətdə fəal əməkdaşlıq edərək qadın, uşaq və ailələri əhatə edən layihələrə aktiv şəkildə qoşulmuş və zəngin təcrübəsini gənc nəsil arasında bölüşmüşdür.
O, eyni zamanda Komitənin bölgələrdə, xüsusilə də, cəbhəyanı ərazilərdə yaşayan uşaqlarla bağlı həyata keçirdiyi layihələrdə həkim mütəxəssis kimi könüllü şəkildə yaxından iştirak edərək, uşaqların sağlamlığının profilaktikası istiqamətində əvəzsiz töhfələrini vermişdir.

Condolences on the death of Mrs. Adila Namazova, prominent Azerbaijani scientist, academician
The leadership and staff of the State Committee for Family, Women and Children Affairs express their condolences over the death of Mrs. Adila Namazova, prominent Azerbaijani scientist, pediatrician, doctor of medical sciences, professor, academician.
Mrs. Adila Namazova, who died at the age of 94, was recognized as the first female pediatrician in Azerbaijan as an honored scientist who has made significant contributions to medical science for more than 70 years. She is the author of 300 scientific works, 8 monographs and textbooks, 5 inventions.
She devoted a large part of her life to the study of the secrets of medical science, especially in the treatment of diseases of infants and children, conducted extensive and in-depth scientific research in the field of treatment of congenital heart defects in children.
Mrs. Adila Namazova, was elected a corresponding member of the USSR Academy of Medical Sciences in 1971 and became the first Azerbaijani woman scientist to be awarded such a high scientific title. Mrs. Adila Namazova has been the chairman of the Azerbaijan Pediatric Society since 1976. As a result of her hard work and responsible activity, she was awarded the Order of Glory and the Order of Honor.
Along with scientific, pedagogical and medical activities, Mrs. Adila Namazova also worked very actively in the public sphere. She has become a shining example for Azerbaijani women with her effective public activities as a leading woman and selfless mother.
Mrs. Adila  Namazova has been actively cooperating with the State Committee for Family, Women and Children Affairs for about 15 years, actively participating in projects involving women, children and families, and sharing her rich experience with the younger generation.
She also made an invaluable contribution to the prevention of children's health by voluntarily participating as a physician in projects implemented by the Committee in the regions, especially in the frontline areas.