Narkomaniya ilə mübarizədə elmi yanaşma: "Öncə dinlə"
Son illər bütün dünyada narkotik istifadəçilərinin yaş həddində cavanlaşma müşahidə edilir.  2019-cu ilin hesabatında (BMT-nin Narkotiklər və Cinayətkarlığa Qarşı Mübarizə İdarəsinin hesabatı) dünyada 35 milyon insanın narkotik asılılığının olduğu və bundan daha çox 18-25 yaş arası gənclərin əziyyət çəkdiyi açıqlanıb. Bu baxımdan narkotik və toksinli maddələrə meylli yeniyetmələrin vaxtında aşkar edilərək müalicəyə cəlb olunması, əhalini bu təhlükədən qorumaq, narkotik maddələrin doğurduğu fəsadlar haqqında onları vaxtında məlumatlandırmaq mühüm məsələlərdəndir.
Valideynlər övladlarını bu kimi təhlükələrdən qorumaq üçün onlarla psixoloji söhbətlər aparmalı, zərərli vərdişlər haqqında məlumat verməlidirlər. Psixoloji sağlamlıqlarına dəstək olmaq üçün ilk addım isə uşaqları və gəncləri dinləməkdir.
Bildiyiniz kimi, səhiyyəyə aid 3 saylı Dayanıqlı İnkişaf Məqsədinin əsas hədəflərindən biri narkotiklərdən istifadənin qarşısının alınmasıdır. Bu hədəfə çatmaq məqsədilə BMT-nın Narkotiklər və Cinayətkarlıq İdarəsi (UNODC)  “Öncə Dinlə” (“Listen First”) kampaniyasını həyata keçirir.
Qlobal kampaniya #ListenFirst həştəqindən istifadə edərək narkomaniya ilə mübarizədə elmi yanaşmaya dəstəyin artırılması məqsədi daşıyır.
Kampaniya çərçivəsində hazırlanmış video-çarx və məlumatlandırıcı vərəqləri internet səhifə və sosial media hesablarımızda paylaşmaqla Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi olaraq bu kampaniyaya dəstəyimizi göstərir və bu sahədə ölkədə həyata keçirilən maarifləndirmə işinə töhfə verəcəyinə inanırıq.

Scientific approach to the fight against drug addiction: "Listen first"
In recent years, the age of drug users around the world is getting younger. According to the 2019 report (report by the United Nations Office on Drugs and Crime), it was found that 35 million people worldwide are addicted to drugs, and most of them are between the ages of 18 and 25. In this regard, it is important to identify and treat adolescents addicted to drugs and toxins in a timely manner, to protect the population from this danger, and to inform them about the consequences of drugs in a timely manner.
To protect their children from such dangers, parents should conduct psychological conversations with them and inform them about harmful habits. The first step to supporting their psychological health is to listen to children and young people.
As you know, the goal on health under the number  3 is one of the main goals of Sustainable Development and is aimed to prevent drug use. To achieve this goal, the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) is implementing the "Listen First" campaign.
The global campaign aims to increase support for a scientific approach to the fight against drugs using the hashtag #ListenFirst.
As the State Committee for Family, Women and Children Affairs, we support the campaign by sharing videos and information sheets prepared on the campaign on our website and social media accounts, and we hope that it will contribute to awareness-raising in this area.