Sədaqət Qəhrəmanova və Vendi Morton qadın sığınacağını ziyarət ediblər
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova və Birləşmiş Krallığın Avropa Qonşuluğu və Amerika üzrə Dövlət Naziri Vendi Morton, “Təmiz dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sığınacağını ziyarət ediblər.Vendi Morton sığınacaqda olan qadınlarla görüşüb və onlara göstərilən qayğı ilə maraqlanıb.
Görüş zamanı “Məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın qəbul edildiyini nəzərə çatdıran Komitənin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, zorakılıqla mübarizə sahəsində dövlət səviyyəsində görülən işlərdən danışıb. O, yerli icra hakimiyyətləri nəzdində yaradılan gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qruplarının, məişət zorakılığı üzrə məlumat bankının fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verərək bu sahədə mübarizənin gücləndirilməsi məqsədilə 860 qaynar xəttinin yaradıldığı qeyd edib.
Nazir Morton, Azərbaycanda qadınların ümumi seçki hüququnun Birləşmiş Krallıqdan 9 il əvvəl əldə etməsindən bəhs edərək, bu gün qadın hüquqlarının təşviqi, qadınların perspektivlərinin hər səviyyələrdə eşidilməsini təmin etmək üçün nazirlər, millət vəkilləri və fəallarla birlikdə müzakirələr apardığını bildirib.
Görüşün davamında məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib, fikir mübadiləsi aparılıb.

Sadagat Gahramanova and Wendy Morton visited the women's shelter
Sadagat Gahramanova, Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs together with Wendy Morton, Minister of State for the European Neighborhood and the United States, visited the shelter of the Clean World Women's Aid Public Union.
During the meeting Deputy Chair of the Committee Sadagat Gahramanova spoke about National Action Plan on Combating Domestic Violence for 2020-2023. She provided detailed information on the activities of monitoring groups on gender violence and violence against children, a database on domestic violence, established under the local executive authorities, and noted that 860 hotlines have been established to strengthen the fight in this area.
Speaking about the acquisition of women's suffrage in Azerbaijan nine years ago by the United Kingdom, Morton said she was holding discussions with ministers, parliamentarians and activists today to promote women's rights and ensure that women's perspectives are heard at all levels.
During the meeting, the sides discussed issues of cooperation in the prevention of domestic violence and exchanged views.