Məişət zorakılığı cinayət qanununda necə tənzimlənə bilər? Beynəlxalq təcrübələrdən nümunələr
Məişət zorakılığı dünya miqyasında problem yaradan  bir mövzudur. Bu məsələ Covid-19 pandemiyası zamanı daha da aktualdır. Qurbanlar ailədə baş verən fiziki, cinsi və psixoloji zorakılıq, o cümlədən döymə, cinsi zorakılıq, ailədaxili təcavüz (zorlama) və istismarla əlaqəli digər şiddətdən əziyyət çəkirlər. Məişət zorakılığı hərəkətləri bütün cəmiyyət üçün fiziki, zehni və iqtisadi xərclərə səbəb olur. Məişət zorakılığının bütün formalarını tam şəkildə əhatə edən səmərəli hüquqi tədbirlər bu prosesdə həlledici əhəmiyyətə malikdir. Belə tədbirlər qurbanları qorumaq və imkanlarını gücləndirmək və günahkarları mühakimə etməklə məişət zorakılığının qarşısının alınmasına kömək edir. Bu səbəbdən beynəlxalq təşkilatlar məişət zorakılığının cinayət hesab olunmasını (kriminallaşdırılmasını) təşviq edirlər. Bir çox Avropa ölkələri bu yolu tutmuşdur.
Qadına qarşı hər növ ayrı-seçkiliyin ləğvi haqqında Konvensiya (CEDAW) bu sahədə irəliləyiş üçün böyük bir addım olmuşdur. 2017-ci ildə CEDAW Komitəsi, iştirakçı dövlətlərə “qadınlara qarşı bütün sahələrdə, fiziki, cinsi və ya psixoloji bütövlüyünün pozulması ilə nəticələnən, gender əsaslı zorakılığın bütün növlərinin kriminallaşdırılmasını və cinayətin ağırlığına uyğun qanuni sanksiyaların və eləcə də mülki vasitələrin təxirə salınmadan tətbiq edilməsini və ya gücləndirilməsini”nin təmin edilməsini tövsiyə etmişdir.
Qadına Qarşı Zorakılığın və Məişət Zorakılığının qarşısının alınması və onunla Mübarizə üzrə Konvensiya da məişət zorakılığının xüsusi növlərinin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsini tələb edir: psixoloji zorakılıq, təqib etmə, fiziki zorakılıq, cinsi zorakılıq, məcburi evlilik, məcburi abort, məcburi sterilizasiya və cinsi qısnama.
Aİ-da məişət zorakılığına məruz qalan şəxslərə dəstək verən ən vacib hüquqi vasitə Qurbanların Hüquqları Direktivi 2012/29/Aİ-dir. Bu direktivdə yaxın münasibətlərdə zorakılıq fiziki, cinsi, emosional və ya psixoloji zərər və ya iqtisadi itki ilə nəticələnə biləcəyi rəsmən qəbul edilmişdir.  Bu sənəddə, həmçinin, cinsi zorakılıq (zorlama, cinsi təcavüz (hücum) və qısnama daxil olmaqla) və məcburi nikahlar və “namus cinayətləri” kimi praktikaların (müəllif burada zərərli praktikalar ifadəsini yazıb) müxtəlif formalarına toxunulur. Bu hərəkətlər ağır nəticələrə səbəb ola bilər, çünki cinayətkar qurbanın etibar edə (inana) bilməsi gərək olan bir şəxsdir. Bu səbəbdən yaxın münasibətlərdə zorakılıq qurbanlarının xüsusi qoruma tədbirlərinə ehtiyacı ola bilər. Cinayətkarın müəyyənləşdirilməsindən, tutulmasından, cinayət təqibi tətbiq olunmasından və ya mühakimə olunub-olunmamasından asılı olmayaraq bu direktiv altında qurbanların müdafiəsi (qorunması) təmin olunmuşdur.
Kriminallaşdırma formalarına gəldikdə, cinayət qanununa məişət zorakılığının daxil edilməsində iki əsas yanaşma mövcuddur:
(i) Cinayət Məcəlləsində məişət zorakılığına həsr olunmuş cinayət əməli;
(ii) “məişət zorakılığı” nın ağırlaşdırıcı hal kimi qeyd edilməsi.
Gürcüstanda ayrıca bir maddə məişət zorakılığı cinayətini müəyyən edir. Bu müddəa fiziki, fizioloji, iqtisadi və cinsi zorakılıq və ya məcburiyyəti məişət zorakılığının formaları kimi tanıyır (rəsmən qəbul edir) və bu cinayəti “ailə üzvlərindən birinin digər üzv tərəfindən, əgər belə hərəkətlər fiziki ağrı və ya əziyyətə səbəb olarsa,  sistematik şəkildə sui-istifadə edilməsi, şantaj edilməsi və ya alçaldılması” kimi izah edir. Məcəllədə bu cinayətin törədilməsinə görə məsuliyyət daşıya biləcək şəxslərin siyahısı vardır. Bunlara həyat yoldaşı, ana, ata, nənə, baba, övlad, övladlığa götürülmüş uşaq, ögey uşaq, ögey valideyn, ögey atanın həyat yoldaşı, himayədar ailənin üzvü, qəyyum, nəvə, bacı, qardaş, qayınana, kürəkən, gəlin, keçmiş həyat yoldaşı və ya evdə yaşayan hər hansı bir şəxs daxildir.
Gürcüstanın Cinayət Məcəlləsinə daxil olan cəza kəsmə təlimatları (qaydaları), bu cinayətin 80 - 200 saat arasında bir müddət ərzində icma işi ilə cəzalandırılmasını nəzərdə tutur. Əgər məişət zorakılığı hamilə qadına, yetkinlik yaşına çatmayan şəxsə qarşı və ya əlilliyi olan şəxsə və ya ailə üzvünə və ya iki və ya daha çox şəxsə qarşı zorakılıq hərəkətinin şahidi olan yetkinlik yaşına çatmayan bir şəxsin iştirakı ilə törədilərsə, bu, bir ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Aİ-na üzv dövlətlərin əksəriyyətində məişət zorakılığı ayrıca bir cinayət əməli olaraq kriminallaşdırılır və ya digər qanun pozuntularını ağırlaşdırıcı hal kimi dəyərləndirilir.
Macarıstanda məişət zorakılığı “münasibətlə əlaqəli zorakılıq” olan ayrıca bir cinayət əməli olaraq kriminallaşdırılmışdır və bunun da əsasında yasaqlama əmri (və ya məhdudlaşdırma əmri) verilə bilər. Slovakiyada genişmiqyaslı fiziki hərəkətlər, eləcə də əsas ehtiyacların inkar edilməsi həbs cəzası ilə nəticələnə bilər. Sloveniyada Cinayət Məcəlləsi “Ailə Zorakılığı” məsələsinin həllini nəzərdə tutur və təhdidləri, hərəkət azadlığını məhdudlaşdırma, təqib etmə və ya cinayətkarın “başqa yollarla qurbanın bərabər hüquqlarını aqressiv şəkildə məhdudlaşdıraraq tabe vəziyyətə gətirmə” kimi hərəkətlərini əhatə edir. İtaliya Cinayət Məcəlləsi bir ailə üzvünə, birlikdə yaşayan bir insana və ya cinayətkarın səlahiyyətinə tabe olan bir şəxsə qarşı pis rəftarı cəzalandırır (“Ailə üzvlərinə və ya birlikdə yaşadıqları şəxsə qarşı pis rəftar”). İsveçdə cinayət bir kişinin evli olduğu / və ya əvvəl evli olduğu/ birlikdə yaşadığı / və ya əvvəl birlikdə yaşadığı bir qadına qarşı törətdiyi cinayət əməllərini (məsələn, təcavüz, qanunsuz təhdid və ya məcbur etmə, cinsi istismar) əhatə edir.
Məişət zorakılığı, Avstriyada, Estoniyada, Latviyada, Fransada, Lüksemburqda, Hollandiyada sağlamlığa ciddi ziyan vurmaq, döyüşdə iştirak, təhdid, fiziki istismar və işgəncə kimi cinayətlər üçün ağırlaşdırıcı hal kimi xidmət edə bilər. Rumıniyanın Cinayət Məcəlləsinə görə, məişət zorakılığı qətlə yetirmə, döymə və digər zorakı hərəkətlərə görə cəza 25 faiz artırılaraq cəzalandırılır.
Bəzi ölkələrdə (Estoniya, Polşa) səlahiyyətli qurumlardan qurbanın şikayətini geri götürməsinə baxmayaraq cinayət təqibini davam etdirmələri tələb olunur. Müzakirə edilən Aİ hüquq sistemlərinin əksəriyyətində, bir zorakılıq qurbanı (Macarıstan, Rumıniya, Slovakiya Avstriya, İtaliya, Portuqaliya və İspaniya) tərəfindən edilən şikayət verilib-verilməməsinə baxmayaraq, məişət zorakılığı mühakimə olunur. Başqa ölkələrdə prokurorluq qurban şikayətini geri götürdükdə və cinayət prosesinin davam etdirilməsində ictimaiyyətin marağını nəzərə alaraq, cinayət işinə başlayıb-başlamamaq barədə qərar verir (Fransa, Almaniya, Lüksemburq, Hollandiya və İsveç, Bolqarıstan, Çexiya, Macarıstan, Latviya, Slovakiya).
Cinayət tədbirləri (müəllif özü bu ifadəni dəqiq belə yazıb, fərq qoymur (cinayət ya prosessual)) həbs etmədən başlayaraq, həbs qətimkan tədbiri, ünsiyyət qadağası, cinayət yerinə və ya qurbanın yaşayış yerinə qayıtma qadağası, silahların və ya digər təhlükəli əşyaların geri götürülməsi və məişət zorakılığı cinayətkarları üçün müdaxilə proqramlarını tamamlamaq məcburiyyətinə qədər dəyişə bilir.
Buna görə də, məişət zorakılığı qurbanlarına təhlükəsizlik və dəstək təmin etmək üçün hərtərəfli hüquqi bazanın (çərçivənin-bu ifadə də müəllif tərəfindən dəqiq belə yazılıb) yaradılması vacibdir. Məişət zorakılığının kriminallaşdırılması bir çox ölkədə uğurlu olduğunu sübut etmişdir və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tövsiyə edilir.
Bu nəşr Avropa İttifaqının maliyyə yardımı ilə hazırlanmışdır. Bu nəşrin məzmunu yalnız Aİ-nın “Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarına təhlükəsizliyi və onlara dəstəyi təmin etmək üçün dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin potensialının gücləndirilməsi”adlı Tvinninq layihəsinin məsuliyyətinə aiddir və heç bir şəkildə Avropa İttifaqının fikirlərini əks etdirmir.

How could domestic violence be regulated in the criminal law? Examples from international practices
Domestic violence is a challenging issue worldwide. It is even more relevant during the Covid-19 pandemic. Victims suffer from physical, sexual and psychological violence occurring in the family, including battering, sexual abuse, dowry-related violence, marital rape and other violence related to exploitation. Acts of domestic violence cause physical, mental, and economical costs to the whole society. Efficient legal measures, which fully address domestic violence in all its forms, are crucial in this process. Such measures contribute to the prevention of domestic violence by protecting and empowering the victims and prosecuting the perpetrators. That is why international organizations promote criminalization of domestic violence. Many European countries have followed this path.
The Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW) was a major step forward in this area. In 2017, the CEDAW Committee recommended that States parties should “ensure that all forms of gender-based violence against women in all spheres, which amount to a violation of their physical, sexual or psychological integrity, are criminalized and introduce, without delay, or strengthen, legal sanctions commensurate with the gravity of the offence, as well as civil remedies”.
Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence (The Istanbul Convention) also requires to criminalise specific types of domestic violence: psychological violence, stalking, physical violence, sexual violence, forced marriage, forced abortion, forced sterilisation and sexual harassment.
In the EU, the most important legal instrument providing support to victims of domestic violence is the Victims’ Rights Directive 2012/29/EU. In this directive it is recognised that violence in close relationships may result in physical, sexual, emotional or psychological harm, or economic loss. It also addresses sexual violence (including rape, sexual assault and harassment) and different forms of harmful practices, such as forced marriages and ‘honour crimes’. These acts could cause severe consequences because the offender is a person whom the victim should be able to trust. Victims of violence in close relationships may therefore be in need of special protection measures. Victims received protection under this directive regardless of whether an offender is identified, apprehended, prosecuted or convicted.
Regarding the forms of criminalisation, there are two main approaches to introducing domestic violence in criminal law:
1. Dedicated offence on domestic violence in the Criminal Code;
2. Listing “domestic violence” as an aggravating circumstance.
In Sakartvelo, a separate article defines the crime of domestic violence. This provision recognizes physical, physiological, economic, and sexual violence or coercion as forms of domestic violence and defines this crime as the “systematic abuse, blackmail, or humiliation of one family member by another if such acts cause physical pain or suffering.” The Code contains a list of people who can be held responsible for the commitment of this crime. They include a spouse, mother, father, grandmother, grandfather, child, adopted child, stepchild, stepparent, stepparent’s spouse, member of a foster family, guardian, grandchild, sister, brother, parent-in-law, son-in-law, daughter-in-law, an ex-spouse, or any other person who lives in the household.
Sentencing guidelines included in the Criminal Code of Sakartvelo provide for punishment of this crime by community work for a period of between 80 and 200 hours. If an act of domestic violence was committed against a pregnant woman, a minor, or a disabled person, or in the presence of a minor who witnessed the act of violence against his/her family member, or against two or more people, it is to punishable upon conviction by deprivation of freedom for up to one year.
In most of the EU member states domestic violence is criminalized as a separate offence or serves as an aggravating factor to other offences.
Domestic violence is criminalized as a separate offence in Hungary which has an offense “relationship-related violence,” under which a restraining order may be issued. In Slovakia, a wide range of physical acts, as well as the denial of basic necessities, may result in a prison sentence. In Slovenia, the Criminal Code addresses “Family Violence” and includes threats, limitations on freedom of movement, stalking, or actions by the perpetrator that “in any other way puts them into a subordinate position by aggressively limiting their equal rights.” Italian Criminal Code punishes mistreating a family member, a cohabiting person, or a person subjected to the perpetrator’s authority (“Maltreatment of family members or cohabitants”). In Sweden, the offence covers criminal acts (e.g. assault, unlawful threat or coercion, sexual abuse) by a man against a woman with whom he is/has been married or with whom he cohabits/has cohabited.
Domestic violence can serve as an aggravating circumstance for crimes such as causing serious damage to health, participation in a fight, threat, physical abuse, and torture in Austria, Estonia, Latvia, France, Luxemburg, the Netherlands etc. In Romania, the Criminal Code punishes domestic violence by increasing the penalty for murder, battery and other violent acts by 25 percent.
In most of the discussed EU legal systems, domestic violence is prosecuted despite a complaint by a victim (Hungary, Romania, Slovakia Austria, Italy, Portugal and Spain) is made or not. In some states (Estonia, Poland) the authorities are required to continue criminal proceedings despite the victim’s withdrawal of a complaint. While in other states prosecution authority decides whether to proceed when the victim withdraws her complaint and takes into account the public interest in continuing criminal proceedings (France, Germany, Luxembourg, the Netherlands and Sweden, Bulgaria, the Czech Republic, Hungary, Latvia, Slovakia).
Criminal measures varies from imprisonment, issuing restraining order, prohibition to communicate, prohibition to return to the scene of crime or the victim's residence, withdrawal of weapons or other dangerous objects as well as an obligation to complete interventional programs for domestic violence offenders.
Therefore, it is important to establish comprehensive legal framework to provide safety and support to victims of domestic violence. Criminalisation of domestic violence has proven to be successful in many countries and is recommended by international community.
This publication has been produced with the financial assistance of the European Union. The contents of this publication are the sole responsibility of EU Twinning project “Strengthening the Capacity of State Bodies and Local Level Referral Mechanisms to Provide Safety and Support to Victims of Domestic Violence in Azerbaijan“ and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.