Dövlət Komitəsi hər kəsi qanvermə aksiyasında iştiraka çağırır
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi talassemiya və hemofiliya xəstəliyindən əziyyət çəkən uşaqlara yardım məqsədilə növbəti qanvermə aksiyası keçirəcək.
Hər il dünyada və Azərbaycanda minlərlə uşaq bu diaqnozla anadan olur. Anadangəlmə qanın laxtalanma prosesinin pozğunluğu olmaqla, bu xəstəlik yalnız ondan əziyyət çəkən şəxslərin deyil, ümumilikdə dövlətin və cəmiyyətin sosial – iqtisadi problemidir.
Bu kimi halların qarşısını almaq və müalicəsinin səmərəliliyini artırmaq məqsədilə ölkəmizdə mövcud qanunvericilik təkmilləşdirilir, irsi qan xəstəlikləri üzrə dövlət proqramları qəbul edilir, dərman preparatları ilə ödənişsiz təminat həyata keçirilir.
Müvafiq dövlət orqanları, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri, könüllülər, bir sözlə hər bir vətəndaşımızda bu işə öz töhfəsini verməklə ömürlük bu problemlə mübarizə aparmağa məhkum olmuş soydaşlarımıza və onların ailələrinə dəstək işində yaxından iştirak etməlidir.
Odur ki, Sizin hər birinizi 12-13 aprel 2021-ci il tarixdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Mərkəzi Qan Bankında (Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, Feyzulla Qasımzadə küçəsi 65) keçiriləcək növbəti –“Qan verək, həyat bəxş edək” – aksiyasında iştiraka dəvət edirik.

The State Committee invites everyone to take part in the blood donation campaign
The State Committee for Family, Women and Children Affairs will hold another blood drive to help children suffering from thalassemia and hemophilia.
Every year, thousands of children around the world and in Azerbaijan are born with this diagnosis. Being a congenital blood clotting disorder, this disease is a socio-economic problem not only for those who suffer from it but for the state and society as a whole.
In order to prevent such cases and increase the effectiveness of treatment, the existing legislation in Azerbaijan is being improved, state programs on hereditary blood diseases are being adopted, and medicines are being provided free of charge.
Relevant government agencies, civil society representatives, volunteers, in general, every citizen of our country should contribute to this event and closely participate in supporting our compatriots and their families who are doomed to fight this problem for life.
Therefore, each of you is invited to join the next "Let's donate blood, let's save lives" challenge organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs on April 12-13, 2021 at the Central Blood Bank (65 Feyzulla Gasimzadeh Street, Nasimi District, Baku).