Bahar Muradova Fransa səfiri Zakari Qrosla görüşüb
8 aprel 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Fransa Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zakari Qrosla görüşüb.
Qonağı salamlayan Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova görüş təşəbbüsü üçün minnətdarlığını bildirib. Azərbaycan ilə Fransa arasında əlaqələrin tarixən dostluğa, qarşılıqlı anlaşmaya söykəndiyini bildirən sədr, diplomatik əlaqələrin 90-cı illərdən formalaşdığını, Ulu Öndər Heydər Əliyev və cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. İkitərəfli münasibətlərin, o cümlədən hökumətlər və parlamentlərarası əlaqələrin inkişafının önəmini vurğulayıb.
Dövlət Komitəsi və Fransanın müvafiq dövlət orqanları arasında imzalanan sənədləri, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri ilə birgə reallaşan layihələri xatırladaraq, Azərbaycanın demokratiya tarixində əldə etdiyi nailiyyətlərə dair keçirilən tədbirlərdən, o cümlədən “Azərbaycan qadınları keçmişdə və bu gün” adlı layihənin əhəmiyyətini qeyd edib.
Fransanın səfiri kimi 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra işğaldan azad olunmuş ərazilərə səfər edərək oradakı vəziyyətlə şəxsən tanış olmasının və bunun bir tərəfdaş ölkə kimi müqavilələrdən irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsi və bir sıra vacib məsələlərə dair Fransa tərəfinin mövqeyinin müəyyənləşməsində mühüm rol oynayacağına inandığını bildirib.  “İndi artıq Azərbaycanın öz imkanları və gücü nəticəsində Qarabağ məsələsi  həll olunduqdan sonra biz yalnız əməkdaşlıq,  regionda sülh, dayanıqlı iqtisadi inkişaf və rifah barədə düşünməliyik” deyə Komitə sədri vurğulayıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən səfir Zakari Qros, Komitə sədrini yeni təyinatı münasibətilə təbrik edib. Fransa hökümətinin hər zaman Azərbaycan sərhədlərini beynəlxalq hüquqi çərçivədə tanıdığını, onun inkişafına, əldə etdiyi nailiyyətlərə sevindiyini qeyd edən səfir, ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın bundan sonra daha da güclənəcəyinə inamını ifadə edib. Hələ 1918-ci ildə Azərbaycanın qadına ilk seçki hüququ verən ölkələr sırasında olduğunu, bu gün də ən müasir müsəlman ölkəsi kimi tanındığını bildirən Z.Qros, gender bərabərliyinin təmin olunmasında Azərbaycanın böyük nəticələr əldə edəcəyinə əmin olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşün davamında qadın hüquqlarının müdafiəsi, gender bərabərliyinin təmin olunması, məişət zorakılığı ilə mübarizə istiqamətində birgə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlərlə bağlı müzakirə keçirilib.
Sonda xatirə şəkli çəkilib.
Görüşdə Fransa səfirliyinin nümayəndələri Qvenola BRO və Jerom KeL, Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova da iştirak edib.

Mrs. Bahar Muradova,  Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs met with Mr. Zakari Gross, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to Azerbaijan on April 8, 2021.
Welcoming the guest, Mrs. Bahar Muradova Chairman of the State Committee thanked for the initiative of the meeting. Noting that the relations between Azerbaijan and France are historically based on friendship and mutual understanding, the chairperson noted that diplomatic relations between two countries were formed in the 90s and were successfully continued by National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev. She also stressed the importance of developing bilateral relations, including intergovernmental and inter-parliamentary relations. Recalling the documents signed between the State Committee and the relevant government agencies of France,  she noted the importance of the projects implemented jointly with civil society including the project "Azerbaijani women in the past and today. Mrs. Muradova expressed her confidence that the visit of the French ambassador to the liberated territories after the 44-day war would play an important role in fulfilling the obligations arising from the agreements as a partner country and determining the position of the French side on a number of important issues. "Now the Karabakh the issue has been resolved as a result of Azerbaijan's own capabilities and strength, we must only think about cooperation, peace in the region, sustainable economic development and prosperity," she said.
Expressing gratitude for the warm reception, Mrs. Zakari Gross congratulated the Chairman of the Committee on her new appointment. Noting that the French government has always recognized the borders of Azerbaijan in the framework of international law and expressed his confidence that cooperation between our countries will further strengthen.
Noting that Azerbaijan was one of the first countries to grant women the right to vote in 1918, and he expressed his confident that Azerbaijan would achieve great results in ensuring gender equality.
During the meeting, the sides discussed measures to be taken in the field of protection of women's rights, ensuring gender equality, and combating domestic violence.