Beynəlxalq Ailə Günü ilə əlaqədar "Ailə festivalı" keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova tədbirdə giriş sözü ilə çıxış edərək, festival iştirakçılarını salamlayıb və bu əlamətdar gün münasibətilə ailələri təbrik edib. O, Azərbaycanda 2007-ci ildən ailə gününün bayram kimi qeyd olunduğunu Qbildirib. Sədr əlavə edib ki, bu gün bütün dünya xalqları ilə birlikdə ən yaxın sosial mühit olan ailəmiz haqqında düşünür, ailə üzvlərinin bir-birinə münasibətini, sevgini, mərhəməti, qayğını ən vacib dəyərlər kimi göz önündən keçiririk.
Komitə sədri dövlət siyasəti nəticəsində həyata keçirilən tədbirlərdən danışaraq qeyd edib ki, Azərbaycan dövləti ailə istiqamətindəki siyasətini daha da təkmilləşdirir və bu siyasət yalnız ailələrimizin rifahı, inkişafı, sağlamlığı, təhlükəsizliyinə xidmət edir. O, bildirib ki, bu məsələ dövlət orqanları ilə yanaşı bütün ailələrimizin, cəmiyyətimizin, medianın və vətəndaş cəmiyyətinin birgə işidir.
Çıxışının sonunda Bahar Muradova Dövlət Komitəsinin cəmiyyətin müxtəlif təbəqələri ilə birlikdə ailə məsələlərini daim gündəmdə saxladığını, onların üzləşdiyi çətinlikləri aradan qaldırmaq istiqamətində işlər gördüyünü, yerli və beynəlxalq tərəfdaşlarla müxtəlif mövzuda layihələr həyata keçirdiyini əlavə edib.
Qeyd edək ki, Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi, BMT-nin Əhali Fondu, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən festivalın əsas məqsədi oğlanlara üstünlük verilməsi fenomeninin qarşısının alınması, qız övladının dəyərinin təbliği və ailədə bərabər qayğı modelinin təbliğinə xüsusi diqqət yetirməklə gender stereotipləri ilə mübarizəyə töhfə verməkdən ibarətdir.

"Family festival" was held in connection with the International Family Day
Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, made an opening speech at the event, greeted the festival participants and congratulated the families on this remarkable day. She informed that family day has been celebrated as a holiday in Azerbaijan since 2007. The Chair added that today, together with all the peoples of the world, we think about our family, which is the closest social environment, and consider the relationship of family members to each other, love, compassion, and care as the most important values.
Speaking about the measures implemented as a result of the state policy, the Chair of the Committee noted that the state of Azerbaijan is further improving its family policy and this policy only serves the welfare, development, health, and safety of our families. She said that this issue is the joint work of all our families, society, media and civil society along with state bodies.
At the end of her speech, Mrs. Bahar Muradova added that the State Committee constantly keeps family issues on the agenda together with different layers of society, works to eliminate the difficulties they face, and implements projects on various topics with local and international partners.
It should be noted that the main goal of the festival, which is jointly organized by the financial support of the European Union, the UN Population Fund, the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the "Regional Development" Public Union, is to prevent the phenomenon of preference for boys, to promote the value of the girl child and is to contribute to the fight against gender stereotypes, with special attention to the promotion of an equal care model in the family.