Beynəlxalq Əmək Təşkilatı tərəfindən 12 iyun Ümumdünya Uşaq Əməyinə Qarşı Mübarizə Günü kimi qeyd edilir
12 iyun 2022
İlk dəfə 2002-ci ildən qeyd edilən bu günün məqsədi cəmiyyətin diqqətini mövcud problemə yönəltmək və uşaq əməyinin ləğvinə nail olmaqdır. BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin hədəfləri sırasında 2025-ci ilədək uşaq əməyinin bütün formalarının ləğv edilməsi də xüsusi yer alır.
Azərbaycan Respublikası Beynəlxalq Əmək Təşkilatının "İşə qəbul olunmaq üçün minimum yaş həddi haqqında”, eləcə də “Uşaq əməyinin ən pis formalarının qadağan edilməsinə və onların aradan qaldırılması üçün təcili tədbirlərə dair” Konvensiyalarını ratifikasiya etmişdir. Bundan başqa milli qanunvericiliyimizdə 15 yaşdan aşağı uşaqların işləməsinə icazə verilmir.
Uşaq əməyinin istismarı uşaqların təhsildən yayınmasına səbəb olur, həmçinin onların fiziki və mənəvi inkişafına mənfi təsir edir. Bu sahədə məlumatlılığın artırılması, ictimaiyyətin diqqətinin bu məsələyə yönləndirilməsi, həmçinin aidiyyəti orqanların bu işdə birgə fəaliyyəti vacibdir. Dövlət Komitəsi də öz növbəsində məsələni daim diqqət mərkəzində saxlayır, uşaq əməyinin istismarının qarşısının alınması məqsədilə aidiyyəti qurumların nümayəndələri üçün bir sıra tədbirlər keçirilir.

June 12th is celebrated by the International Labor Organization as the World Day Against Child Labor
12 June 2022
The elimination of all forms of child labor by 2025 is one of the goals of the UN Sustainable Development Goals. Since 2002, the goal of this day is to raise public awareness of the issue and to push for the elimination of child labor.
The Republic of Azerbaijan has ratified ILO conventions on the minimum age for employment, as well as the prohibition of the worst forms of child labor and urgent measures for its elimination.
In addition, the national legislation does not allow children under the age of 15 to work.
The exploitation of child labor causes children to drop out of school and negatively affects their physical and mental development.
The State Committee, for its part, conducts awareness-raising activities to prevent the exploitation of child labor, and collaborates with representatives of the relevant authorities to address this issue.