Regionlarda müharibədən sonrakı dövrdə əhali arasında psixososial dəstəyin göstərilməsi layihəsi davam edir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planına müvafiq olaraq, Ermənistanın təcavüzü nəticəsində əziyyət çəkən ailələrin uşaqlarına sosial və psixoloji dəstək göstərilməsi istiqamətində tədbirlərin gücləndirilməsi məqsədilə “Postmüharibə dövründə uşaqlar və şəhid ailələrinə psixososial dəstək” layihəsi həyata keçirilir.
Həyata keçirilən layihədə Ağdam rayonunun Xındırıstan kəndindən və Goranboy rayonunun Qızılhacılı qəsəbəsindən olan 6-16 yaşlı uşaqlar iştirak edib. Layihə psixoloji treninq formatında psixoloqların iştirakı ilə həyata keçirilib. Treninq zamanı tətbiq olunan metodikalar, çalışmalar və aktiv oyunlar uşaqlarda özünüqiymətləndirmənin yüksəldilməsinə, ünsiyyət qurmaq və özünüifadə etmək bacarıqlarının artırılmasına müsbət təsir edib.

Проект оказания психосоциальной поддержки населению в послевоенный период в регионах продолжается
В соответствии с Планом мероприятий на 2020-2025 годы по реализации Стратегии в интересах детей Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей, в целях усиления мер по оказанию социально-психологической поддержки детям из семей, пострадавших от армянской агрессии" Дети и мученики в послевоенное время «Психосоциальная поддержка семьи» реализуется проект.
В проекте приняли участие дети в возрасте от 6 до 16 лет из села Хиндиристан Агдамского района и поселка Гызылгаджилы Геранбойского района. Проект реализован в формате психологического тренинга с участием психологов. Методики, упражнения и подвижные игры, использованные в ходе тренинга, положительно повлияли на повышение у детей самооценки, навыков общения и самовыражения.