Bahar Muradova Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycan Nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbəri ilə görüşüb
22 iyun 2022
22 iyun 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinin səlahiyyətləri başa çatmaqda olan rəhbəri Arian Bauer və təşkilata təyin olunmuş yeni rəhbər Dragana Kojiç ilə görüşü keçirilib.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri Bahar Muradova BQXK ilə işgüzar və faydalı zəmində qurulan əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf etdiyini diqqətə çatdıraraq, birgə keçirilən layihələrin önəmini vurğulayıb.O, təşkilatın fəaliyyətinin bütün insanları narahat edən məsələlərə, həmçinin çətin vəziyyətdə olan ailələrin problemlərinin həll olunmasına yönəldiyini bildirərək, keçirilən tədbirlərin bu qrupdan olan insanların həyat şəraitinin yüngülləşməsinə xidmət etdiyini və Komitənin də bu prosesə cəlb olunmasının qürur verdiyini qeyd edib.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi məsələsinə toxunan B.Muradova işğaldan azad edilən ərazilərdə kütləvi məzarlıqların olduğunu diqqətə çatdırıb. O, həmçinin müharibə nəticəsində əsir və ya girov götürülmüş insanların tapılması, geri qaytarılması, onların ailələri ilə müvafiq işlərin aparılması, zərər çəkmiş qadın və uşaqların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində görülən işlər haqqında məlumatları diqqətə çatdıraraq, bu prosesdə Qızıl Xaç Komitəsinin iştirakını və davamlı cəhdlərini yüksək qiymətləndirib.
Komitə sədri həm ölkə daxilində, həm də ölkədən kənarda yaşayan hər bir Azərbaycan vətəndaşının həyatının hər şeydən önəmli olduğunu vurğulayaraq, bu istiqamətdə dövlət tərəfindən atılan addımları diqqətə çatdırıb.
Komitə sədri bir daha BQXK-nin Azərbaycan Nümayəndəliyinin sabiq rəhbərinin səmərəli fəaliyyətindən məmnunluğunu ifadə edib, ona yeni təyinat yerində uğurlar arzulayıb, həmçinin təşkilatın rəhbəri Dragana Kojiçə yeni vəzifəsində uğurlar arzulayıb.
Səmimi qəbul və ətraflı fikir mübadiləsinə görə təşəkkürünü bildirən A.Bauer Azərbaycanı xoş xatirələrlə tərk edəcəyini bildirərək, təşkilata yeni təyin olunmuş Dragana Kojiçin daha öncəki fəaliyyəti haqqında məlumatı diqqətə çatdırıb və qarşıdakı missiyanın öhdəsindən layiqincə gələcəyinə, qurulmuş ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənəcəyinə inamını ifadə edib. O, təşkilatın Azərbaycanda reallaşdırdığı layihələrdən söhbət açaraq, BQXK-nin Azərbaycanla bağlı ötən dövr ərzində genişmiqyaslı layihələrinin Dövlət Komitəsi ilə fəal əməkdaşlıq müstəvisində uğurla icra olunduğunu diqqətə çatdırıb.
BQXK-nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinə təyin olunmuş yeni rəhbər Dragana Kojiç əməkdaşlığın bundan sonra da müvəffəqiyyətlə davam etməsi üçün bütün səylərini artıracağını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə həmçinin, BQXK ilə Azərbaycan hökuməti arasında qarşılıqlı əlaqələr, perspektiv məsələlər və postmüharibə dövründə humanitar əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin Beynəlxalq əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov, eyni zamanda BQXK-nin İctimaiyyət ilə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri İlahə Hüseynova da iştirak edib.

Bahar Muradova met with the newly appointed head of the International Committee of the Red Cross in Azerbaijan
On June 22, 2022, Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs met with the outgoing head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Azerbaijan Mrs. Arian Bauer and the newly appointed head of the organization Mrs. Dragana Kojic.
Welcoming the guests, Mrs. Bahar Muradova noted the growing cooperation between the ICRC and the business community, emphasizing the importance of joint projects. She noted that the activities of the organization are aimed at addressing the concerns of all people, as well as the problems of families in difficult situations, noting that the measures taken to alleviate the living conditions serve this group of people and the Committee is proud to be involved in this process.
Touching upon the Armenian-Azerbaijani conflict, Mrs. Muradova noted that there were mass graves in the liberated territories. She also praised the participation and continued efforts of the Red Cross in this process, noting the work done to find and return hostages as a result of the war, work with their families, and protect the rights of women and children affected.
The chairman of the committee stressed the importance of the life of every Azerbaijani citizen, both inside and outside the country, and noted the steps taken by the state in this direction.
Mrs. Muradova once again expressed satisfaction with the effective work of the former head of the ICRC Office in Azerbaijan, wished her success in his new post, and wished the head of the organization Dragana Kojic success in her new post.
Expressing gratitude for the warm reception and detailed exchange of views, Mrs. Bauer said she would leave Azerbaijan with fond memories. She informed the organization about the previous activities of the newly appointed Dragana Kojic and expressed confidence that she will be able to cope with the forthcoming mission and further strengthen the existing bilateral relations.
She spoke about the projects implemented by the organization in Azerbaijan, noting that the ICRC's large-scale projects in Azerbaijan have been successfully implemented in the past in active cooperation with the State Committee.
Dragana Kojic, the new head of the ICRC Representation in the Republic of Azerbaijan, said she would make every effort to continue the cooperation successfully.
The sides also exchanged views on relations between the ICRC and the Azerbaijani government, prospects and humanitarian cooperation in the post-war period.
The meeting was attended by Farid Adilov, head of the International Relations and Protocol Service Department of the State Committee, and Ilaha Huseynova, head of the ICRC's Public Relations Department.