Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri İstanbulda Gender məsələləri üzrə Regional Ekspert Qrupunun ilk İclasında iştirak edib
10 avqust 2022
9-10 avqust 2022-ci il tarixlərində İstanbul şəhərində Asiya İnkişaf Bankının Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) proqramı çərçivəsində Gender məsələləri üzrə Regional Ekspert Qrupunun ilk İclası və Qadınların İqtisadi Səlahiyyətləndirilməsi Forumu keçirilib.
Tədbirdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov iştirak edib.
F. Ədilov Regional Ekspert Qrupunun ilk iclası zamanı qadınların iqtisadi cəhətdən səlahiyyətləndirilməsi, qadın sahibkarlığının inkişafı, kənd yerlərində yaşayan qadınların səlahiyyətləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətlər, pandemiya dövründə əhalinin sağlamlığının və iş yerlərinin itirilməməsi üçün təqdim edilmiş sosial və iqtisadi yardım paketi, eləcə də bu istiqamətdə ölkədə həyata keçirilən dövlət siyasəti barədə təqdimatla çıxış edib.
Təqdimatda ölkə Prezidenti tərəfindən təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “2019–2030-cu illər üçün Azərbaycan Respublikasının Məşğulluq Strategiyası”nı xüsusilə qeyd edilib.
Həmçinin, beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq çərçivəsində birgə həyata keçirilən layihələr çərçivəsində regionlarda yaradılmış İcma Resurs və Qadın Resurs Mərkəzlərinin həssas təbəqədən və çətin həyat şəraiti olan qadınlara məşğulluq və özünəməşğulluq üzrə dəstək xidmətləri göstərilməsi barədə məlumatlar da tədbir iştirakçılarına çatdırılıb.
Sonda bildirilib ki, Azərbaycan münaqişədən sonra yeni mərhələyə qədəm qoyub və bu dövrdə bərpa və yenidənqurma fəaliyyətləri və məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtması Azərbaycan üçün prioritet təşkil edir.
Tədbir zamanı digər ölkələrin müvafiq sahə üzrə təqdimatları dinlənilib, “CAREC Gender Strategiyası” sənədinin prioritetləri, iş planı müzakirə edilib, qeyd edilən sənədlərə dair Gender məsələləri üzrə Regional Ekspert Qrupunun üzvlərinin təklif və tövsiyələri dinlənilib.
Tədbirin ikinci günündə Qadınların İqtisadi Səlahiyyətləndirilməsi Forumu keçirilib.
Forumda biznesdə uğur qazanmış qadınların liderlik və uğur hekayələri dinlənilib, "Qadınların iqtisadi və sosial səlahiyyətləndirilməsi sahəsində ən yaxşı təcrübələr" mövsuzunda panel müzakirə, həmçinin Türkiyədə fəaliyyət göstərən Qadın Sahibkarlar Assosiyasiyası (KAGİDER) ilə açıq müzakirə təşkil edilib.
Qeyd edək ki, CAREC üzv dövlətləri sırasına Azərbaycan, Əfqanıstan, Çin, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Monqolustan, Pakistan, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistan daxildir.

The department head of the State Committee participated in the first meeting of the Regional Expert Group on Gender Issues in Istanbul
On August 9-10, 2022, the first Meeting of the Regional Expert Group on Gender Issues and the Women's Economic Empowerment Forum were held in the framework of the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) program of the Asian Development Bank.
Mr. Farid Adilov, head of the Department of Foreign Relations and Protocol Service of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, took part in the event.
During the first meeting of the Regional Expert Group, Mr. F. Adilov made a presentation on the activities in the direction of women's economic empowerment, development of women's entrepreneurship, empowerment of women living in rural areas, the social and economic assistance package presented to prevent the loss of health and jobs of the population during the pandemic, as well as the measures implemented in the country in this direction on state policy.
The "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026" and "Employment Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2019-2030" approved by the President of the country were specially mentioned in the presentation.
Also, information about the provision of employment and self-employment support services to women from vulnerable groups and difficult living conditions by the Community Resource and Women's Resource Centers established in the regions within the framework of projects jointly implemented in cooperation with international organizations was conveyed to the participants of the event.
In the end, it was stated that Azerbaijan has entered a new stage after the conflict, and during this period, restoration and reconstruction activities and the return of internally displaced persons to their lands are a priority for Azerbaijan.
During the event, the presentations of other countries in the relevant field were heard, the priorities of the "CAREC Gender Strategy" document, and the work plan was discussed, and the proposals and recommendations of the members of the Regional Expert Group on Gender issues were listened to.
The Women's Economic Empowerment Forum was held on the second day of the event.
Leadership and success stories of successful women in business were heard at the forum, a panel discussion on "Best practices in the field of economic and social empowerment of women" was held, and an open discussion was organized with the Association of Women Entrepreneurs operating in Turkey (KAGİDER).
It should be noted that CAREC member states include Azerbaijan, Afghanistan, China, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Pakistan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan.