24 saat fəaliyyət göstərəcək “Qadın Dəstək Xətti” xidməti yaradılıb
2010-cu ildən “Uşaq Qaynar Xətti” kimi fəaliyyət göstərən 116-111 qısa nömrəsinə artıq qadınlar da müraciət edə biləcək.
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, “Ümidli Gələcək” Gənclər Təşkilatı və “Azercell Telekom” MMC-nin dəstəyi ilə yaradılan “Qadın Dəstək Xətti” xidməti psixoloji dəstəyə ehtiyacı olan, böhran və sosial təhlükəli vəziyyətdə yaşayan, məişət zorakılığı ilə üzləşən qadınlara dəstək istiqamətində fəaliyyət göstərəcək.
Dəstək xəttinin yaradılmasının əsas məqsədlərindən biri məişət zorakılığı ilə mübarizə istiqamətində effektiv psixoloji, emosional və sosial dəstəyin göstərilməsi, zorakılıq qurbanlarının reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası üçün günün istənilən saatında müvafiq köməyin göstərilməsidir.
“Qadın Dəstək Xətti”nə müraciət edənlər peşəkar işçi heyəti tərəfindən hüquqi, tibbi xidmətlərə çıxış, məşğulluqla bağlı məlumatlandırılacaq, onların ailə və yaşayış şəraitinin qiymətləndirilməsi əsasında sosial dəstəklə təmin olunacaqlar. Eləcə də mərkəzin psixoloqları, sosial işçi və hüquqşünasları tərəfindən icma əsaslı hüquq klinikalarına, reabilitasiya mərkəzlərinə, sığınacaqlara yönləndiriləcək, hüquqi məsləhətlə təmin ediləcəklər. Zəruri hallarda müvafiq dövlət qurumları, yerli strukturlar və sosial xidmət müəssisələri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində müraciətlərin həllinə nail olunacaq.
Qeyd edək ki, “Qadın Dəstək Xətti” xidməti 2010-cu ildən bəri “Azercell”-in əsas tərəfdaşlığı ilə fəaliyyət göstərən “Uşaq Qaynar Xətti” ilə əməkdaşlıq çərçivəsində çalışacaq.
Bundan əlavə “Uşaq Qaynar Xətti” və “Qadın Dəstək Xətti”-nə (050) 680 22 80, (051) 580 22 80, (051) 880 11 80, (051) 880 22 80 mobil nömrələri, elektron poçt (ushaqqaynarxetti@gmail.com), “Facebook” (https://www.facebook.com/AzerbaijanChildHelpline) və “İnstagram” (@usaqqaynarxetti) sosial şəbəkələrindəki səhifələr, mərkəzin saytındakı (https://childhelpline.az/index.php/az/ ) canlı çat və “uşaqqaynarxetti” mobil əlavəsi vasitəsilə müraciət etmək olar.

The "Women`s Helpline" service has been launched, operating 24 hours
Women's Helpline service, established with the support of Azercell, will operate for comprehensive assistance to women who are in a difficult psychological condition, live in a crisis and socially dangerous situation, and face physical or mental violence. One of the key objectives of the Women's Helpline service, established with the support of "Reliable Future" Youth NGO, the State Committee for Family, Women and Children Affairs and “Azercell Telecom” LLC, is to promote effective psychological, emotional, and social support to combat domestic violence, and provide appropriate assistance to help victims of violence rehabilitate and reintegrate into the society.
Victims of violence in difficult living conditions - girls and women - will be supported by the professional staff of "Women's Helpline" at any time of the day. Applicants will be informed about access to legal, medical services, employment, and will be assisted in the direction of social support based on the assessment of their family and living conditions. Also, the women applying for the Service will be directed by the Center's psychologists, social workers, and lawyers to community-based legal clinics, rehabilitation centers, shelters, and NGOs providing legal counseling. If necessary, the resolution of appeals will be achieved through cooperation with relevant government agencies, local structures, and social service institutions.
"Women's Helpline" service will work in cooperation with "Children's Hotline", which has been operating with the main partnership of Azercell since 2010. You can apply for "Azerbaijan Children`s Hotline" and "Women`s Helpline" via 24/7 active short number 116111, mobile numbers +994 50 680 22 80, +994 51 580 22 80, +994 51 880 11 80, +994 51 880 22 80, e-mail, “Facebook” and “Instagram” social media pages,"uşaqqaynarxetti" mobile application as well.