Dövlət Komitəsinin sədri Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Milli Həmrəylik, Ailə və Qadının Statusu naziri ilə görüşüb
Türkiyə Respublikasında səfərdə olan Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova 4 noyabr 2022-ci il tarixində Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Milli Həmrəylik, Ailə və Qadının Statusu naziri Kaouter Krikou ilə görüşüb.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyevin Əlcəzairə səfərindən bəhs edən B. Muradova bildirib ki, dövlət başçısı hər iki ölkənin tarixində xalqın müharibədən əziyyət çəkməsi baxımından oxşarlıq olduğunu qeyd etmişdi.
O, daha sonra qadın və uşaq hüquqlarının müdafiəsi, gender bərabərliyinin təmin edilməsi, eləcə də zorakılıq halları ilə mübarizə istiqamətində Azərbaycan hökuməti tərəfindən aparılan siyasət və həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumatları diqqətə çatdırıb.
Çıxışının sonunda xanım naziri Azərbaycana dəvət edən B. Muradova bildirib ki, ölkəmizə edilən səfər gələcəkdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəkdir.
Qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılmasında maraqlı olduqlarını qeyd edən nazir Kaouter Krikou bu istiqamətdə niyyət protokolu imzalanmasını və birgə fəaliyyət planının hazırlanmasını təklif edib. O, hər iki ölkənin də müharibədən əziyyət çəkdiyini nəzərə alaraq, əməkdaşlıq sənədində qadın və uşaqlara psixososial dəstəyin gücləndirilməsi məsələsinin də yer almasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.

Председатель Государственного Комитета встретился с Министром национальной солидарности, семьи и положения женщин Алжирской Народно-Демократической Республики
4 ноября 2022
4 ноября 2022 года Председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, находящаяся с визитом в Турецкой Республике, встретилась с госпожой Каутер-Крику,  Министром национальной солидарности, семьи и положения женщин Народного Алжирской Демократической Республики.
Говоря о визите Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в Алжир, Б.Мурадова отметила, что глава государства отметил, что история обеих стран схожа в том, что касается страданий народов от войны.
Затем она обратил внимание на информацию о политике и мерах, осуществляемых правительством Азербайджана в направлении защиты прав женщин и детей, обеспечения гендерного равенства, а также борьбы со случаями насилия.
В завершение своего выступления, пригласив министра в Азербайджан, Б.Мурадова отметила, что визит в нашу страну внесет важный вклад в укрепление двустороннего сотрудничества в будущем.
Отметив, что они заинтересованы во взаимном обмене опытом, министр Каутер Крику предложила подписать протокол о намерениях в этом направлении и подготовить совместный план действий. Учитывая, что обе страны пострадали от войны, она подчеркнула важность включения в документ о сотрудничестве вопроса усиления психосоциальной поддержки женщин и детей.