Bahar Muradova İstanbulda V Beynəlxalq Qadın və Ədalət Zirvəsində çıxış edib
4-5 noyabr 2022-ci il tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində Türkiyənin Ailə və Sosial Xidmətlər Nazirliyi, Qadın və Demokratiya Dərnəyi tərəfindən təşkil olunan “V Beynəlxalq Qadın və Ədalət Zirvəsi”ndə Azərbaycanı Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova təmsil edir.
Zirvə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın açılış nitqi ilə başlayıb, ardınca KADEM başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Ailə və sosial xidmətlər naziri Derya Yanık çıxış edib.
Daha sonra BMT-nin Qadınlar, Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Direktoru və Türkiyə Nümayəndəsi Alia El-Yassirin moderatorluğu ilə baş tutan “Daha ədalətli olmağa doğru: qadınlar dəyişikliyin obyekti kimi” mövzusunda keçirilən Liderlər İclasında Türkiyənin Ailə və Sosial Xidmətlər naziri Dərya Yanıkın, Azərbaycanın Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın, Əlcəzair xalq Demokratik Respublikasının Milli Həmrəylik, Ailə və Qadının Statusu naziri Kaouter Krikounun, Sinqapurun Sosial və Ailə İnkişafı Naziri Masagos Zulkiflinin, Tanzaniyanın Sosial İnkişaf, Gender, Qadınlar və Xüsusi Qruplar Naziri Dorothy Onesphoro Gwajimanın, Liviyanın Sosial İşlər Naziri Wafaa Abu Bakr Muhammad Al-Kilaninin və Fələstinin Qadın İşləri naziri Amal Hamadın çıxışları dinlənilib.
Liderlər İclasında  çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova növbəti dəfə qardaş ölkədə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib. O, Ermənistan üzərində tarixi qələbənin əldə edilməsinin 2-ci ildönümünü böyük qürurla qeyd edən Azərbaycan xalqı və hökuməti adından hər kəsi salamlayaraq, Zirvənin işinə uğurlar arzu edib.
O, qeyd edib ki, “Mədəni kodlar və Qadın” mövzusunda keçirilən bu mötəbər Zirvə toplantısının gündəliyi ölkələrimizdə və ümumiyyətlə dünyada baş verən transformasiyaların qadınların həyatına təsirləri barədə hərtərəfli diskussiya aparmaq üçün geniş imkanlar yaradır.
B.Muradova Azərbaycan dövlətinin  qadın hüquqlarının təmin olunmasına xüsusi  önəm verdiyini, gender bərabərliyi, qadınların sosial və ictimai həyatın bütün sahələrində bərabər iştirakını təmin etməyə yönəlmiş siyasət apardığını diqqətə çatdırıb. “Vaxtı ilə Şərqdə qızların təhsilinə qayğı göstərən ilk ölkələrdən biri olan Azərbaycanda səhiyyə və elmi fəaliyyət sahələrində qadınların üstünlüyü, ölkənin sosial-iqtisadi və siyasi həyatında iştirak payı, parlament və bələdiyyələrdə təmsilçiliyi, texniki və yeni yaranan fəaliyyət sahələrində iştirakçılıq faizi də artmaqdadır” – deyə əlavə edib. O, Azərbaycan hökuməti tərəfindən xüsusən regionlarda qadın və qızların ictimai-siyasi həyatda fəal iştirakının təşviqi və onların səhiyyəyə əlçatanlığa dair imkanların genişləndiriləsi üçün mühüm tədbirlər görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Gender problemləri ilə bağlı sistemli işin həyata keçirilməsi üçün bələdiyyələrdə yaradılan Gender Komissiyaları və ölkənin əksər dövlət, özəl müəssisə və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən gender məsul şəxslərə diqqət çəkən Sədr, onlar arasında koordinasiya və operativliyi gücləndirərək, fəaliyyətin şəffaflığını təmin etmək məqsədilə Gender Azərbaycan portalının fəaliyyətə başladığını da qeyd edib.
Bu gün ənənəvi və rəqəmsal medianın həm məlumat, həm də fikir formalaşdıran mənbə kimi gender bərabərliyinin təmin olunması istiqamətində müsbət dəyişikliklərə mühüm töhfələr verdiyini bildirən
Komitə sədri qeyd edib ki, mediada “genderə həssas yanaşma” tətbiq edilməklə, mənfi stereotiplərlə mübarizəyə geniş yer verilməlidir. O, eyni zamanda, mənfi stereotiplərə mübarizədə vətəndaş cəmiyyəti qurumları ilə birgə əməkdaşlığa xüsusi önəm verildiyini bildirib.
Qadın hüquqlarının etibarlı müdafiəsi üçün onların iqtisadi asılılığının azaldılmasının, məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsinin  vacib olduğunu və bunun əmək bazarı,  idarəetmə, biznes və hakimiyyət strukturlarında daha geniş təmsilçiliklə nəticələndiyini vurğulayıb. Bu mexanizmlərin qadınlara qarşı müxtəlif xarakterli hüquqpozmaların, xüsusilə məişət zorakılığının səviyyəsinə də təsir göstərdiyini əlavə edib. Sədr Azərbaycanda “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Qanunun və müvafiq Fəaliyyət Planının bu istiqamətdə effektiv və hərtərəfli fəaliyyətə daha geniş imkanlar yaratdığını bildirib.
Qadına qarşı şiddətdən danışarkən silahlı münaqişələrin yaratdığı fəsadlara diqqət çəkən B.Muradova dünyanın pandemiya ilə mübarizə apardığı bir zamanda Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzü və 44 gün davam edən Vətən müharibəsinin Azərbaycanın bütün gücünü bir yumruğa cəmləyərək, qardaş Türkiyənin də siyasi və mənəvi dəstəyi ilə öz torpaqlarını işğaldan azad etdiyini və tarixi ədalətin bərpa edildiyini qeyd edib. Sədr, “Azərbaycan, qurucu lideri, dahi siyasətçi Heydər Əliyevin siyasi yoluna və dövlətçilik ənənələrinə sadiqliyini davam etdirərək, ölkədə və regionda sülhün, sabitliyin tərəfdarı kimi çıxış edir, multikultural dəyərlərə önəm verdiyini nümayiş etdirir”- deyə əlavə edib.
Hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıtmasına istiqamətlənən bərpa və quruculuq işlərinin həyata keçirildiyinə diqqət çəkən Komitə sədri bildirib ki, işğal dövründə  tamamilə dağıdılmış həmin ərazilərin kütləvi şəkildə minalarla çirkləndirilməsi dövlətin genişmiqyaslı quruculuq planlarının həyata keçirilməsinə ciddi şəkildə maneə törədir. O, “30 illik  münaqişə və təcavüzdən  təsirlənmiş, 100 minlərlə yaxın və doğmalarını itirən qadınların hüquqlarını bərpa etmək istiqamətində həyata keçirdiyimiz fəaliyyətimizdə qardaş Türkiyənin hərtərəfli iştirak və dəstəyini yüksək qiymətləndiririk”- deyə qeyd edib.
Çıxışının sonunda Bahar Muradova qeyd edib ki, hər zaman mövcud olan çağırışları dövrün tələbləri və milli maraqlarımız kontekstində dəyərləndirməli, malik olduğumuz mədəni kodların bizə ötürdüyü dəyərlərin qorunmasıyla yanaşı, müasir inkişaf tendensiyalarına da açıq olmalıyıq.

Mrs.Bahar Muradova made a speech at the 5th International Women and Justice Summit in Istanbul
On November 4-5, 2022, Azerbaijan will be represented by Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA), at the "V International Women and Justice Summit" organized by the Turkish Ministry of Family and Social Services, Women and Democracy Association in Istanbul, Turkey.
The summit started with the opening speech of the President of Turkey, Mr. Recep Tayyip Erdogan, followed by Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, the head of KADEM, and Mrs.Derya Yanık, the Minister of Family and Social Services.
Furthermore, the speeches of Mrs. Darya Yanık, Turkey's Minister of Family and Social Services, Mrs. Bahar Muradova, Chair of the SCFWCA of Azerbaijan, Mrs. Kaouter Krikou, the Minister of National Solidarity, Family and Status of Women of the People's Democratic Republic of Algeria, Masagos Zulkifli, Minister of Social and Family Development of Singapore, Dorothy Onesphoro Gwajima, Minister of Social Development, Gender, Women and Special Groups of Tanzania, Wafaa Abu Bakr Muhammad Al-Kilani, the Minister of Social Affairs of Libya, and Amal Hamad, the Minister of Women's Affairs of Palestine were heard at the Leaders' Meeting on the theme "Towards more justice: women as objects of change", which was moderated by Mrs. Alia El-Yassir, the UN Regional Director for Women, Europe and Central Asia and the Representative of Turkey.
Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee, speaking at the Leaders' Meeting, expressed her satisfaction to be in the brotherly country once again. She greeted everyone on behalf of the people and government of Azerbaijan, who proudly celebrated the 2nd anniversary of the historic victory over Armenia, and wished success to the work of the Summit.
She noted that the agenda of this prestigious Summit held on the theme "Cultural Codes and Women" creates ample opportunities for a comprehensive discussion on the effects of the transformations taking place in our countries and the world in general on women's lives.
B. Muradova pointed out that the state of Azerbaijan attaches special importance to the provision of women's rights, and carries out a policy aimed at ensuring gender equality and equal participation of women in all spheres of social and public life. "Over time, in Azerbaijan, which is one of the first countries in the East to take care of girls' education, the superiority of women in the fields of health and scientific activities, the share of participation in the socio-economic and political life of the country, their representation in parliament and municipalities, and the percentage of participation in technical and emerging fields of activity is also increasing," she added. She pointed out that important measures have been taken by the government of Azerbaijan, especially in the regions, to promote the active participation of women and girls in social and political life and to expand their opportunities for access to health care.
The Chairperson drew attention to Gender Commissions established in municipalities and gender-responsible persons operating in most state, private enterprises and organizations in order to implement systematic work related to gender issues. She also noted that the Gender Azerbaijan portal has been launched in order to ensure the transparency of activities by strengthening coordination and efficiency among them.
Stating that today, traditional and digital media as both information and opinion-forming sources make important contributions to positive changes towards ensuring gender equality, the Chair of the Committee noted that a "gender-sensitive approach" should be applied in the media, and the fight against negative stereotypes should be given ample space. At the same time, she said that special importance is attached to cooperation with civil society organizations in the fight against negative stereotypes.
She emphasized that for the reliable protection of women's rights, it is important to reduce their economic dependence and expand employment opportunities, and this results in a wider representation in the labor market, management, business and government structures. She added that these mechanisms affect the level of various types of crimes against women, especially domestic violence. The chairperson said that the Law "On Prevention of Domestic Violence" and the relevant Action Plan in Azerbaijan create more opportunities for effective and comprehensive activities in this direction.
While speaking about violence against women, B. Muradova drew attention to the consequences of armed conflicts, at a time when the world was fighting the pandemic, Armenia's next military aggression against Azerbaijan and the 44-day-long Patriotic War, concentrating all the strength of Azerbaijan into one fist, and with the political and moral support of our brother Turkey Azerbaijan released its territories from occupation and noting that historical justice has been restored. The chairperson added, "Azerbaijan, continuing its loyalty to the political path and statehood traditions of its founding leader, brilliant politician Heydar Aliyev, acts as a supporter of peace and stability in the country and the region, and demonstrates that it attaches importance to multicultural values."
Paying attention to the implementation of restoration and construction works aimed at the return of IDPs to their homelands in the territories freed from occupation, the Chair of the Committee said that the massive pollution of those territories with mines, which were completely destroyed during the occupation, seriously hinders the implementation of the large-scale construction plans of the state. She said, "We highly appreciate the comprehensive participation and support of brother Turkey in our activities to restore the rights of 100,000s of women affected by conflict and aggression, who have lost their relatives and loved ones."
At the end of her speech, Mrs. Bahar Muradova noted that we should evaluate the ever-present challenges in the context of the demands of the time and our national interests, we should be open to modern development trends, along with protecting the values that our cultural codes have passed on to us.