Avropa Şurasının Gender Bərabərliyi üzrə Komissiyasının 22-ci sessiyası keçirilib
16-18 noyabr 2022-ci ildə tarixlərində Fransanın Strasburq şəhərində keçirilən sessiyada Avropa Şurasının növbəti "Gender Bərabərliyi Strategiyası"na (2024-2029) hazırlıq, qadınların ədliyyəyə çıxışı, qadın və qızlara qarşı zorakılıqla mübarizə, miqrant, qaçqın və sığınacaq axtaran qadınlar, həmçinin gender stereotipləri və seksizmə qarşı mübarizə və qarşısının alınması məsələləri ətrafında üzv dövlətlərin nümayəndələri ilə tematik müzakirələr aparılıb.
Sessiya çərçivəsində "Gender bərabərliyi və qadınlara qarşı zorakılıqla mübarizə siyasətlərində kişi və oğlanların yeri"nə dair Təlimat sənədinin mətni üzv dövlətlərin nümayəndələri ilə razılaşdırılıb.
Bununla yanaşı, COVID-19 pandemiyasının qadınların ədliyyəyə çıxışına təsirinə dair aparılmış araşdırmanın nəticələri müzakirə edilib, araşdırmaya dair üz dövlətlərin rəy və təklifləri dinlənilib.
3 gün davam edən sessiya müddətində Azərbaycanı Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov təmsil edib.
Sessiya zamanı Fərid Ədilov qeyd edilən məsələlərlə bağlı ölkəmizdə həyata keçirilən fəaliyyətlərə dair yenilənmiş məlumatları Komissiyanın nümayəndələri ilə bölüşüb, həmçinin yuxarıda qeyd edilən sənədlərə dair müvafiq təklif və dəyişikilər edilməsini tövsiyə edərək, digər nümayəndələrlə razılaşdırılmasını təmin edib.

Состоялась 22-я сессия Комиссии по гендерному равенству Совета Европы
На заседании, состоявшемся в Страсбурге, 16–18 ноября 2022 г., расматривалась подготовка к следующей «Стратегии гендерного равенства» (2024–2029 гг.) Совета Европы, доступ женщин к правосудию, борьба с насилием в отношении женщин и девочек, мигрантов, женщин-беженцев и женщин, ищущих убежище, а также тематические обсуждения с представителями государств-членов по вопросам противодействия и предотвращения гендерных стереотипов и сексизма.
В рамках заседания с представителями государств-членов согласован текст Инструктивного документа «Гендерное равенство и место мужчин и мальчиков в политике противодействия насилию в отношении женщин».
Кроме того, были обсуждены результаты исследования влияния пандемии COVID-19 на доступ женщин к правосудию, а также заслушаны мнения и предложения государств-участников.
В ходе трехдневной сессии Азербайджан представлял Фарид Адилов, заведующий отделом внешних связей и службы протокола Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей.
В ходе заседания Фарид Адилов поделился с представителями Комиссии актуальной информацией о проводимой в нашей стране деятельности по указанным вопросам, а также рекомендовал внести соответствующие предложения и изменения в вышеуказанные документы и обеспечил их согласование с другими представителями.