Avropa Şurasının Gender Bərabərliyi üzrə Komissiyasının 22-ci sessiyası keçirilib
16-18 noyabr 2022-ci ildə tarixlərində Fransanın Strasburq şəhərində keçirilən sessiyada Avropa Şurasının növbəti "Gender Bərabərliyi Strategiyası"na (2024-2029) hazırlıq, qadınların ədliyyəyə çıxışı, qadın və qızlara qarşı zorakılıqla mübarizə, miqrant, qaçqın və sığınacaq axtaran qadınlar, həmçinin gender stereotipləri və seksizmə qarşı mübarizə və qarşısının alınması məsələləri ətrafında üzv dövlətlərin nümayəndələri ilə tematik müzakirələr aparılıb.
Sessiya çərçivəsində "Gender bərabərliyi və qadınlara qarşı zorakılıqla mübarizə siyasətlərində kişi və oğlanların yeri"nə dair Təlimat sənədinin mətni üzv dövlətlərin nümayəndələri ilə razılaşdırılıb.
Bununla yanaşı, COVID-19 pandemiyasının qadınların ədliyyəyə çıxışına təsirinə dair aparılmış araşdırmanın nəticələri müzakirə edilib, araşdırmaya dair üz dövlətlərin rəy və təklifləri dinlənilib.
3 gün davam edən sessiya müddətində Azərbaycanı Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov təmsil edib.
Sessiya zamanı Fərid Ədilov qeyd edilən məsələlərlə bağlı ölkəmizdə həyata keçirilən fəaliyyətlərə dair yenilənmiş məlumatları Komissiyanın nümayəndələri ilə bölüşüb, həmçinin yuxarıda qeyd edilən sənədlərə dair müvafiq təklif və dəyişikilər edilməsini tövsiyə edərək, digər nümayəndələrlə razılaşdırılmasını təmin edib.

The 22nd session of the Commission on Gender Equality of the Council of Europe
In the session held in Strasbourg, France on November 16-18, 2022, thematic discussions were held with representatives of member states on preparations for the next "Gender Equality Strategy" (2024-2029) of the Council of Europe, women's access to justice, combating violence against women and girls, migrant, refugee and asylum-seeking women, as well as the issues of combating and preventing gender stereotypes and sexism.
Within the framework of the session, the text of the Instruction document on "Gender equality and the place of men and boys in policies to combat violence against women" was agreed upon with the representatives of the member states.
In addition, the results of the study on the impact of the COVID-19 pandemic on women's access to justice were discussed, and the opinions and proposals of the participating states were heard in the session.
During the 3-day of session, Azerbaijan was represented by Mr. Farid Adilov, head of the Department of Foreign Relations and Protocol Service of the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
During the session, Mr.Farid Adilov shared the updated information on the activities carried out in our country regarding the mentioned issues with the representatives of the Commission and also recommended making relevant proposals and changes to the above-mentioned documents and ensured their agreement with other representatives.