Strasburqda Avropa Şurasının Uşaq hüquqları üzrə Rəhbər Komitəsinin 6-cı iclası keçirildi
15-17 noyabr 2022-ci ildə tarixlərində Fransanın Strasburq şəhərində Avropa Şurasının Uşaq hüquqları üzrə Rəhbər Komitəsinin (CDENF) 6-cı iclası keçirilib.
İclas çərçivəsində Rəhbər Komitə tərəfindən 16 məsələyə baxılıb.
Xüsusilə Avropa Şurasının “2022-2027-ci illər üçün Uşaq Strategiyası”nın çərçivəsində üzv ölkələr üçün qəbul olunacaq tövsiyə sənədləri barədə məlumat verilib, eyni zamanda uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə hesabatlılıq sistemlərinin gücləndirilməsi üzrə təlimatlar sənədi müzakirə olunub. Strategiyanın icra vəziyyəti ilə bağlı ölkələrin hesabatları dinlənilib.
Valideynlərin ayrıldığı zaman uşaqların ən yaxşı maraqlarının qorunması və qayğı sistemi, uşaqların öz sağlamlıqları ilə bağlı qərarların qəbul edilməsində iştirakı ilə bağlı Təlimat və tövsiyə sənədləri üzrə beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən təqdimatlar keçirilib.
O cümlədən, Rəhbər Komitənin süni intellekt fəaliyyəti təşəbbüsü üzrə uşaq hüquqları və süni intellekt konsepti müzakirə edilib.
Azərbaycanı iclasda milli ekspert olaraq Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri, uşaq inkişafı və sosial iş izrə mütəxəssis Ceyran Rəhmətullayeva təmsil edib.
C. Rəhmətullayeva 2020-2030-cu illər üzrə qəbul olunmuş Milli Uşaq Strategiyası və Strategiyanın 2020-2025-ci illər üzrə fəaliyyət planı çərçivəsində hazırlanmış sənədlər, eyni zamanda bu sahədə həyata keçirilən fəaliyyətlər barədə məlumat verərək təkliflərini səsləndirib.

The 6th meeting of the Council of Europe Steering Committee for the Rights of the Child was held in Strasbourg
On November 15-17, 2022, the 6th meeting of the Council of Europe Steering Committee for the Rights of the Child was held in Strasbourg, France.
During the meeting, the Steering Committee considered 16 issues.
In particular, information was provided on the recommendation documents to be adopted by the member countries within the framework of the "Children's Strategy for 2022-2027" of the Council of Europe, and at the same time, the document of instructions on strengthening accountability systems for violence against children was discussed. The reports of the countries regarding the implementation status of the strategy were heard.
Presentations were held by international experts on the Guidelines and recommendation documents on the protection of the best interests of children in case of parental separation and the care system, as well as children's participation in making decisions about their health.
In particular, children's rights and the concept of artificial intelligence were discussed on the artificial intelligence activity initiative of the Steering Committee.
Azerbaijan was represented at the meeting by Jeyran Rahmatullayeva, Chief of Staff of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, as a national expert and child development and social work specialist.
J. Rahmatullayeva gave information about the National Children's Strategy for 2020-2030 and the documents prepared within the framework of the strategy's action plan for 2020-2025, as well as the activities carried out in this field.