“Qadın Gündəliyi”- Milli Dialoq Platformasının ictimaiyyətə təqdim olunması ilə bağlı konfrans keçirilib
7 mart 2023
7 Mart 2023-cü il tarixində Azərbaycanda “Qadın Gündəliyi”- Milli Dialoq Platformasının ictimaiyyətə təqdim olunması ilə bağlı konfrans keçirilib.
Dövlət qurumları, diplomatik korpus, qadın və gender təşkilatları, hökumət rəsmiləri, beynəlxalq tərəfdaşlar, digər maraqlı tərəflərin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə gender bərabərliyi və qadınların səlahiyyətləndirilməsi, qadın liderliyi və qadınların siyasi, iqtisadi, sosial və mədəni məsələlərdə qərarların qəbul edilməsi proseslərində təmsilçiliyi müzakirə edilib.
FemACT Azərbaycan Qadın Fondunun təsisçisi Pərvanə Məmmədova Azərbaycanda “Qadın Gündəliyi”nin müəyyən edilməsi üzrə Milli Dialoq Prosesinin yaradılması məqsədi haqqında məlumat verib. Platformanın təqdimat mərasiminin Qadınlar Gününə həsr edilməsini xüsusi qeyd edən P. Məmmədova deyib ki, qeyri-hökumət təşkilatları, gender məsələləri üzrə ekspertlər, qadın koporativləri, icma əsaslı lider və kənd qadınlarının iştirakı ilə formalaşmış Platformanın tərkibində doqquz işçi qrupu yaradılıb.
O, Azərbaycanda gender bərabərliyi, qadınların səlahiyyətləndirilməsi və inkişafı üzrə fəaliyyət göstərən vətəndaş cəmiyyətinin səyləri nəticəsində 1 ildən artıqdır ki, “Qadın Gündəliyi” - Milli Dialoq Platformasının yaranması ilə bağlı çoxsaylı tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. P. Məmmədova bildirib ki, konsolidasiya edilmiş sənəd gender sahəsi üzrə fəaliyyət göstərən vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları və hökumət qurumları arasında dialoqun başlanması ilə qadınların cəmiyyətin bütün sahələri üzrə faydalı iştirakçılığını stimullaşdıracaq.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri Komitəsinin sədri Bahar Muradova salamlama nitqi ilə çıxış edərək, qadınların öz hüquqlarını əldə etmək, bu hüquqlardan istifadə etmək və onun nəticəsində qazanılan nailiyyətlərini qeyd etmək baxımından yaranan Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə bütün qadınları təbrik edib.
B.Muradova qeyd edib ki, bizim bütün istiqamətlərdə fəaliyyətimiz insana, onun mənafeyinə, təhlükəsizliyinə yönəlsə də, imkanlarımız onları bundan məhrum edən səbəblərin aradan qaldırılmasına yönəlir.
Şanlı qələbədən sonra Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edildiyini bildirən sədr, münaqişə dövründə hüquqları pozulmuş qadın və uşaqların ailələri ilə birgə öz yurd-yuvalarına qayıtmaları üçün genişmiqyaslı işlərin həyata keçirildiyini bildirib. O, Azərbaycanın bütün qanunvericiliyində mükəmməl şəkildə təsbit olunan hüquqların imkanlara və nəticələrə çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən çalışmaların səmərə verəcəyinə inamını ifadə edib.
İctimai sektorun bu təşəbbüsünün hökumət tərəfindən alqışlandığını vurğulayan Komitə sədri, yalnız kollektiv olaraq səyləri birləşdirməklə problemlərin həllini tapacağını və gözlənilən nəticələr əldə etməyin mümkün olduğunu bildirib. O, “Biz qaldırılan bütün məsələləri, həm problemləri, həm çətinlikləri həm də vacib istiqamətləri nəzərə alaraq birlikdə aradan qaldırmağa çalışacağıq”-deyə əlavə edib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev vurğulayıb ki, Azərbaycan dövləti olaraq, siyasətimizdə hər zaman qadınlarımızın rolunun, onların fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsini rəhbər tutmuşuq. Azərbaycan qanunvericiliyində qadın hüquqları tam şəkildə təsbit olunubdur, hər hansı ayrı-seçkiliyə yol verilməməsinə dair müddəalar təsdiq olunubdur. O qeyd edib ki, ötən il nazirlik tərəfindən 30 mindən çox qadına aktiv məşğulluq tədbirləri təqdim edilib ki, buraya həm işədüzəltmə, həm özünüməşğulluq proqramı, peşə hazırlığı proqramı, ictimai işlər proqramı və digər müxtəlif proqramlar daxildir.
S. Babayev bildirib ki, qadınların əmək bazarında iştirakının artırılması üçün peşə hazırlığının genişləndirilməsi, qadın sahibkarlığının genişləndirilməsi və özünüməşğulluq proqramının təşviqatının aparılması üçün beynəlxalq tərəfdaşlarla birlikdə layihələr icra olunmuşdur. Paralel olaraq sosial müdafiə sahəsində qadınların hüquqlarının daha da geniş təmin olunması üçün işlər görülmüşdür. Son 4 ildə ölkə başçısının təşəbbüsü ilə 4 sosial islahat paketi həyata keçirilmişdir.
Elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev gender bərabərliyinin təmin olunmasının beynəlxalq gündəliyə daxil edilmiş bir məsələ kimi həm də ölkəmizin qoşulduğu Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən birini təşkil etdiyini qeyd edib. Nazir müavini əlavə edib ki, bu istiqamətdə hər bir dövlət, o cümlədən Azərbaycan dayanıqlı və sistemli tədbirlər həyata keçirir. O, təhsilin gündəlikdə nəzərdə tutulan məsələlərin həllində ən vacib və həlledici məqam olduğunu bildirib və ölkəmizdə təhsildə qadın və kişilərin hüquqlarının bərabər olduğunu söyləyib.
İ.Rzayev təhsil pilləsi artıqca qadınların iştirak göstəricisinin də artdığını qeyd edib və qadınların təhsildə iştirakçılığı ilə bağlı statistik göstəriciləri diqqətə çatdırıb. Qadın gündəliyinə daxil edilən gender əsaslı büdcə bəndindən söz açaraq, ilk dəfə olaraq, Elm və Təhsil Nazirliyinin peşə təhsili sahəsində bu təcrübənin tətbiqinə başladığını vurğulayıb və gələcəkdə digər təşkilat və qurumların da bu təşəbbüsə qoşulacağına inamını ifadə edib.
Daxili İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidmətinin kütləvi informasiya vasitələri ilə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Elşad Hacıyev birgə tədbirlər sayəsində cəmiyyəti narahat edən zorakılıq hadisələrinin qarşısının alınması istiqamətində çevik və operativ fəaliyyət həyata keçirildiyini bildirib. O, maarifləndirmə tədbirlərinin regionlarda da gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, qeyd edib ki, qadın hüquqlarının qorunması bütün cəmiyyətin işidir. Qadın məsələləri milli yox, bəşəri məsələdir və bütün dünya ölkələri üçün aktualdır.
Daha sonra çıxış edən BMT-nin Azərbaycandakı Rezident Əlaqələndiricisi Vladanka Andreeva, Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri Ferqus Auld Obe, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Piter Mixalko, Niderlandın Azərbaycandakı səfiri Pauline Eizame, İsveçin Azərbaycandakı səfiri Tobias Lorentson gender bərabərliyinin qlobal gündəlikdə olan məsələ olduğunu vurğulayaraq, hər kəsi qadınların fundamental hüquqlarının qorunması və onların fəaliyyətinin dəstəklənməsi naminə səyləri birləşdirməyə çağırıblar.
BP-nin Azərbaybaycan, Gürcüstan, Türkiyə regionu və Rusiya üzrə insanlar və korporativ mədəniyyət üzrə vitse-prezidenti Elnarə Məmmədova təmsil etdiyi qurumun fəaliyyətində qadınların roluna verilən qiymət və dəstəyi vurğulayıb.
Tədbir “Azərbaycanda Qadın Gündəliyinin əsas priotitetləri və tövsiyələri” mövzusu üzrə panel müzakirələrlə davam edib.

Состоялась конференция по презентации «Женской повестки» - Платформы национального диалога общественности
7 марта 2023 года в Азербайджане состоялась конференция по представлению общественности «Женской повестки дня» - Платформы национального диалога.
Гендерное равенство и расширение прав и возможностей женщин, женское лидерство и представительство женщин в процессах принятия решений по политическим, экономическим, социальным и культурным вопросам обсуждались на мероприятии, которое состоялось с участием государственных учреждений, дипломатического корпуса, женских и гендерных организаций, правительственных лиц, международных партнеров и других заинтересованных сторон.
Парвана Мамедова, учредитель Азербайджанского женского фонда FemACT, проинформировала о цели создания Процесса национального диалога по определению «Женской повестки дня» в Азербайджане. Отметив, что церемония презентации платформы была посвящена женскому дню, П.Мамедова сказала, что в рамках платформы сформировано девять рабочих групп с участием неправительственных организаций, экспертов по гендерным вопросам, женских кооперативов, лидеров общин.
Она отметила, что в результате усилий гражданского общества, работающего над гендерным равенством, расширением прав и возможностей женщин и развитием в Азербайджане, за более чем 1 год реализованы многочисленные меры, связанные с созданием «Женской повестки дня» - Платформы национального диалога. П.Мамедова сказала, что сводный документ будет стимулировать полезное участие женщин во всех сферах жизни общества, положив начало диалогу между организациями гражданского общества и государственными структурами, действующими в гендерной сфере.
Председатель Комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова выступила с приветственной речью и поздравила всех женщин с Международным женским днем.
Констатировав, что после славной победы была обеспечена территориальная целостность Азербайджана, председатель сказал, что проводится широкомасштабная работа для того, чтобы женщины и дети, чьи права были нарушены в ходе конфликта, вернулись в свои дома вместе со своими семьями.
Подчеркнув, что данная инициатива госсектора приветствуется правительством, председатель комитета сказала, что решить проблемы и добиться ожидаемых результатов можно только коллективно объединив усилия. Она добавила: «Мы постараемся вместе решить все поднятые вопросы, проблемы, трудности и важные направления».
Министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев подчеркнул, что как Азербайджанское государство мы всегда руководствовались дальнейшим расширением роли наших женщин и их деятельности в нашей политике. Права женщин полностью закреплены в законодательстве Азербайджана, утверждены положения о недискриминации. Он отметил, что в прошлом году министерство предоставило более 30 тысячам женщин активные меры по трудоустройству, которые включают программы занятости и самозанятости, программы профессионального обучения, программы социальной работы и другие различные программы.
С.Бабаев сообщил, что в целях увеличения участия женщин на рынке труда совместно с международными партнерами были реализованы проекты по расширению профессиональной подготовки, расширению женского предпринимательства, продвижению программ самозанятости. При этом проводилась работа по дальнейшему обеспечению прав женщин в сфере социальной защиты. За последние 4 года по инициативе главы страны реализовано 4 пакета социальных реформ.
Заместитель министра науки и образования Идрис Исаев отметил, что обеспечение гендерного равенства является вопросом, включенным в международную повестку дня и одной из Целей устойчивого развития, к которым присоединилась наша страна. Замминистр добавил, что каждое государство, в том числе Азербайджан, предпринимает устойчивые и системные меры в этом направлении. Он сказал, что образование является самым важным и ответственным пунктом в решении вопросов, стоящих на повестке дня, и сказал, что права женщин и мужчин в сфере образования в нашей стране равны.
И. Рзаев отметил, что уровень участия женщин также увеличился с уровнем образования и обратил внимание на статистические показатели участия женщин в образовании. Говоря о гендерной статье бюджета, включенной в женскую повестку, он подчеркнул, что Министерство науки и образования впервые начало применять эту практику в сфере профессионального образования, и выразил уверенность, что к ней присоединятся и другие организации и учреждения. эту инициативу в будущем.
Как сообщил начальник отдела по работе со СМИ и связям с общественностью пресс-службы МВД Эльшад Гаджиев, благодаря совместным мерам принимаются гибкие и оперативные меры в направлении предотвращения насильственных инцидентов, нарушающих общественный порядок. Он подчеркнул важность усиления просветительских мероприятий в регионах и отметил, что защита прав женщин – дело всего общества. Женские вопросы являются не национальным вопросом, а общечеловеческим и актуальны для всех стран мира.
Позже Владанка Андреева, постоянный координатор ООН в Азербайджане, Фергюс Олд Обе, посол Великобритании в Азербайджане, Питер Михалко, посол Европейского Союза в Азербайджане, Полин Эйзаме, посол Нидерландов в Азербайджане, Тобиас Лорентсон, посол Швеции в Азербайджане, подчеркнули, что гендерное равенство является вопросом глобальной повестки дня, и обратились ко всем, призвали объединить усилия для защиты основных прав женщин и поддержки их деятельности.
Эльнара Мамедова, вице-президент ВР в Азербайджане, Грузии, Турции и России, подчеркнула признательность и поддержку роли женщин в деятельности организации, которую она представляет.
Мероприятие продолжилось панельными дискуссиями на тему «Основные приоритеты и рекомендации Женской повестки в Азербайджане».