Komitənin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Bizim gələcək, bizimlə gələcək” adlı intellektual yarışın qalibləri mükafatlandırıldı
1 may 2023
Tədbirdən öncə Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin və oftalmoloq alim Zərifə Əliyevanın məzarı ziyarət edilib, abidələri önünə əklil qoyulub.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir 4 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin uşaqlarının ifasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Vətən müharibəsində qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Davamında Ulu Öndər Heydər Əliyevin uşaqlara olan qayğısından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Komitə sədri Bahar Muradova qonaqları salamlayaraq, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirilən tədbirlər sırasında uşaqların iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. O diqqətə çatdırıb ki, bu il həm də Ümummilli liderin ömür-gün yoldaşı Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 100 illiyinin də qeyd olunması baxımından dəyərlidir.
Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və dövlətçiliyi üçün gördüyü böyük işlərdən danışan B.Muradova vurğulayıb ki, Ulu öndərin xalqı və dövləti qarşısındakı xidmətlərini heç bir zaman unutmamalı, onun bizə verdiyi tövsiyələri yerinə yetirməliyik: “Ulu Öndər Heydər Əliyev deyirdi ki, dövlətin gördüyü işlər yalnız bu günlər üçün deyil. Gələcək nəsillər bu prosesi davam etdirməlidir. Siz yaxşı oxumalı, rayonun və məktəbin ictimai həyatında iştirak etməli, çatışmazlıqların aradan qaldırılmasında öz imkanlarınız çərçivəsində töhfə verməli, milli-mənəvi dəyərlərimizi yaxşı öyrənməli və həyatınızı bunun üzərində qurmalısınız”- deyə o əlavə edib.
Ölkədə uşaq hüquqlarının qorunması üçün qəbul edilən qanunlardan bəhs edən sədr bildirib ki, bu qanunların icrası üçün mexanizmlər də yaradılıb. O, bildirib ki, Dövlət Komitəsi də bu mexanizmlərdən biri kimi uşaq hüquqlarının qorunması, onların inkişafı və bütün sahələrdə təmsilçiliyini təmin etmək üçün lazımi addımlar atır.
Uşaqların hər birinin yarışmada fəal olacağına inamını ifadə edən B.Muradova, iştirak edən hər kəsə uğurlar arzu edib: “Bu gün bir qisminiz özünü məğlub olmuş hiss edəcək, amma bu məglubiyyət deyil, bu yarışmada iştirak etməyin özü belə qalibiyyətdir və növbəti hədəflərə sizi hazırlayan nəticədir. Bu baxımdan burada iştirak edənlərin hamısını qalib hesab edirəm”.
Tədbir komandaların qalibiyyət uğrunda mübarizəsi ilə davam edib.
Yarışın yekun nəticələrinə görə, I yerin qalibi və kubokun sahibi Xətai rayonunu təmsil edən komanda olub.
Yasamal rayonunu təmsil edən komanda II yerin, Binəqədi rayonunu təmsil edən komanda isə III yerin sahibi olub.
Yarışın qalibləri Komitə tərəfindən diplomlar, kubok və xatirə hədiyyələri ilə təltif olunublar.
Sonda xatirə fotosu çəkilib.
Qeyd edək ki, Komitənin təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş “Bizim gələcək, bizimlə gələcək” adlı intellektual yarışda hər komandada 5 iştirakçı olmaqla 12 rayon (Bakı) üzrə ümumilikdə 158 komanda iştirak etmiş, onlar arasından qalib gəlmiş komandalar final turunda iştirak etmək hüququ qazanmışdır.

Награждены победители организованного комитетом интеллектуального конкурса «Будущее - за нами»
Перед мероприятием в Аллее почетного захоронения были посещены могилы Великого лидера Гейдара Алиева и врача-офтальмолога Зарифы Алиевой, к их памятникам был возложен венок.
Мероприятие, посвященное 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева, началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики в исполнении детей Центра развития детей и молодежи №4.
Минутой молчания почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева и наших шехидов, героически погибших в Отечественной войне.
Далее был показан видеоролик в котором отражалось забота Великого Лидера Гейдара Алиева о детях.
Председатель комитета Бахар Мурадова поприветствовала гостей и сказала, что мероприятия с участием детей занимают особое место среди мероприятий, проводимых в рамках «Года Гейдара Алиева». Она отметила, что этот год ценен и с точки зрения празднования 100-летия со дня рождения Зарифы Алиевой, супруги общенационального лидера.
Говоря о великих делах, проделанных Гейдаром Алиевым для государства и государственности Азербайджана, Б.Мурадова подчеркнула, что мы никогда не должны забывать заслуги Великого Лидера перед народом и государством, мы должны выполнять его рекомендации: «Великий лидер Гейдар Алиев говорил, что работа, проделанная государством, предназначена не только для этих дней. Будущие поколения должны продолжить этот процесс. Вы должны хорошо учиться, участвовать в общественной жизни района и школы, в меру своих возможностей способствовать устранению недостатков, хорошо усваивать наши национальные и нравственные ценности и строить на этом свою жизнь", - добавила она.
Говоря о принятых в стране законах по защите прав детей, председатель сказала, что механизмы реализации этих законов созданы. Она сообщила, что Госкомитет, как один из таких механизмов, предпринимает необходимые шаги для обеспечения защиты прав детей, их развития и представительства во всех сферах.
Выразив уверенность, что каждый из детей будет активен в конкурсе, Б.Мурадова пожелала успехов всем, кто участвовал: «Сегодня какая-то часть вас почувствует себя побежденной, но это не поражение, участие в этом соревновании само по себе является победой, и это результат, который готовит вас к следующим целям. С этой точки зрения я считаю всех, кто здесь участвовал, победителями».
Мероприятие продолжилось тем, что команды боролись за победу.
По итоговым результатам соревнований обладателем первого места и обладателем кубка стала команда, представляющая Хатаинский район.
Команда, представляющая Ясамальский район, заняла 2-е место, а команда, представляющая Бинагадинский район, заняла 3-е место.
Победители конкурса были награждены дипломами, кубками и памятными подарками от Комитета.
В завершение было сделано памятное фото.
Следует отметить, что в интеллектуальном конкурсе «Будущее - за нами», организованном по инициативе Комитета, приняли участие 158 команд из 12 регионов (г. Баку) по 5 человек в каждой, и команды-победители из их числа получили право на участие в финальном туре.