Bu gün Vətən müharibəsinin ilk qadın şəhidi Arəstə Baxışovanın doğum günüdür
Arəstə Baxışova Vətən müharibəsi zamanı Füzulinin, Zəngilanın və Qubadlının azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə yaralı hərbçilərə döyüş meydanında tibbi yardım göstərib. O, 23 oktyabr tarixində Qubadlıda gedən döyüşlərdə yaralı hərbçilərimizi döyüş meydanından çıxararkən şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Ölümündən sonra Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən, "Vətən uğrunda" medalı və Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi tərəfindən ingilis tibb bacısı Florens Naytingelin şərəfinə təsis olunan "Florence Nightingale" medalı ilə təltif edilib.
Torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi və ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda gedən Vətən müharibəsində vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirərək qəhrəmancasına şəhid olmuş Arəstə Baxışovanı ehtiramla yad edirik.

Сегодня день рождения Аресты Бахишовой, первой женщины-шехид Отечественной войны
В годы Отечественной войны Ареста Бахышова оказывала медицинскую помощь раненым бойцам на поле боя во время боев за освобождение Физули, Зангилы и Губадлин.
После ее смерти, согласно Указу Президента Ильхама Алиева, она была награждена медалью «За Отечество» и медалью «Флоренс Найтингейл», учрежденными Международным комитетом Красного Креста в честь английской медсестры Флоренс Найтингейл.
Мы отдаем дань уважения Арасте Бахишовой, героически погибшей в Отечественной войне за освобождение наших земель от оккупации и восстановление территориальной целостности.