Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı şəhərinin hər bir rayonu üzrə məktəb psixoloqları üçün təşkil edilən təlimlər başa çatmışdır
12 dekabr 2014
Uşaqların cəmiyyətdə sağlam və layiqli vətəndaş olaraq öz yerini tutmasında onların problemlərinin vaxtında aşkar edilməsi və aradan qaldırılması əhəmiyyətli rol oynayır. Bu baxımdan uşaqlarla işləyən psixoloqların peşəkarlığının artırılması olduqca əhəmiyyətlidir.  Bu istiqamətdə məktəb psixoloqları üçün təlimlərin Bakı şəhərinin hər bir rayonu üzrə keçirilməsi planlaşdırılmışdır.
2014-cü ilin dekabr ayında Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi UNİCEF-lə birgə Bakı şəhəri üzrə hər rayondan iş təcrübəsi və peşəkarlığı ilə seçilən təhsil müəssisələrinin psixoloqları üçün “Müasir dövrdə uşaq psixologiyasının problemləri: ailə-məktəb” mövzusunda təlim keçirilmişdir. Təlim zamanı “Uşaqların intiharı” və “Risk qrupunda olan uşaqlar” mövzusu ətrafında aktiv müzakirələr aparılmışdır.
Təlimin əsas məqsədi təlim keçmiş psixoloqların gələcəkdə müvafiq materiallar üzrə təmsil etdikləri rayonun təhsil müəssisələrinin psixoloqları üçün eyni mövzuda təlimlərin keçirilməsi olmuşdur.
Bu istiqamətdə işin davamı olaraq Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Təhsil Nazirliyi və UNİCEF-in dəstəyi ilə Bakı şəhərinin rayonları üzrə orta təhsil məktəblərində psixoloqlar üçün “Uşaqların intiharı” və “Risk qrupunda olan uşaqlar” mövzusunda təlimlər keçirilmişdir. Təlimlər Səbail, Yasamal, Nəsimi, Nərimanov, Xətai, Suraxanı, Nizami, Xəzər, Binəqədi, Pirallahı, Qaradağ, Sabunçu rayonu üzrə məktəb psixoloqları üçün 19 fevral – 18 mart 2015-ci il tarixlərində müvafiq mövzular üzrə sertifikat almış 5 psixoloq tərəfindən aparılmışdır.
Təlimlər 2014-cü ilin dekabr ayında Komitə tərəfindən təşkil edilən təlimdə öz peşəkarlığı ilə seçilmiş və sertifikat almış Yasamal r-nu 20 saylı məktəb-litseyin psixoloqu Tünzalə Verdiyeva, Xətai r-nu 244 saylı məktəbin psixoloqu Sevinc Məmmədova, Xətai r-nu 147 saylı məktəbin psixoloqu Gülnarə Əhmədova, Xətai r-nu 245 saylı məktəbin psixoloqu Xavər Rzayevaya, Suraxanı r-nu 114 saylı məktəbin psixoloqu Ruhiyyə Nağıyeva tərəfindən uğurla aparılmışdır.

Завершены тренинги для психологов из образовательных учреждений районов города Баку. организованные Государственным Комитетом Азербайджанской Республики по Проблемам Семьи, Женщин и Детей при поддержке Министерства Образования
12 декабря 2014
Своевременное выявление и решение  проблем у детей, играет важную роль для их развития,  как здоровых и достойных членов общества. С этой точки зрения очень важно повышать профессионализм психологов, работающих с детьми. И в соответствии с этим, было запланировано проведение тренингов для школьных психологов из 12 районов города Баку. В декабре 2014 года ГКПСЖД в сотрудничестве с  ЮНИСЕФ, провел тренинг на тему  ”Проблемы детской психологии в современный период: семья – школа” для психологов из образовательных учреждений районов города Баку. На тренинге активно обсуждались такие темы, как «Детское самоубийство» и «Дети из группы риска». Основной целью тренингов, являлось проведение в будущем, уже обученными психологами, таких же тренингов для своих коллег из образовательных учреждений  регионов  страны. В  этом направлении, как продолжение, Госкомитетом при поддержке Министерства Образования и ЮНИСЕФ для психологов из регионов Баку были проведены тренинги на тему «Детское самоубийство» и «Дети из группы риска». Тренинги проводились с 19 февраля по 18 марта 2015 года, сертифицированными на тренингах 2014 года психологами (Тунзаля Вердиева – школа-лицей №20 Ясамальского р-на; Севиндж Мамедова – школа №244 Хатаинского р-на, Гюльнара Ахмедова –  школа №147 Хатаинского р-на; Хавер Рзаева – школа №245 Хатаинского р-на; Рухия Нагиева – школа №114 Сураханского р-на) в Сабаильском, Ясамальском, Насиминском, Наримановском, Хатаинском, Сураханском, Низаминском, Хазарском, Бинагадинском, Пираллахинском, Карадагском и Сабунчинском районах города Баку.