Beynəlxalq təşkilatlara və xarici dövlətlərə Azərbaycan qadınları, qadın və uşaq məsələləri üzrə fəaliyyət göstərən QHT-lər və İctimai Birliklər adından Bəyannamə
5 iyul 2017
5 iyul 2017-ci il tarixində keçirilən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi çərçivəsində 4 iyul 2017-ci il tarixində Ermənistan işğalçı qüvvələri tərəfindən atəşkəsin yenidən pozulması nəticəsində həlak olmuş və yaralanmış mülki şəxslərlə bağlı dəyirmi masada qəbul edilmiş Beynəlxalq təşkilatlara və xarici dövlətlərə Azərbaycan qadınları, qadın və uşaq məsələləri üzrə fəaliyyət göstərən QHT-lər və İctimai Birliklər adından
Bəyannamə
1949-cu ildə qəbul edilmiş Cenevrə Konvensiyalarlnda qeyd edilmiş əsas prinsiplərdən biri döyüş əməliyyatlarında bilavasitə iştirak etməyən şəxslərə, o cümlədən döyüş silahını yerə qoymuş qüvvələrin üzvləri ilə və xəstələnmə, yaralanma, tutulma və ya hər hansısa digər səbəb üzərindən sıradan çıxmış şəxslərə onların irqinə, dərisinin rənginə, dininə və ya əqidəsinə, cinsinə, mənşəyinə və ya əmlak vəziyyətinə və ya hər hansısa digər oxşar meyarlara görə heç bir ayrı-seçkilik qoyulmadan, bütün hallarda insani rəftar olunmasını nəzərə alaraq,
1948-ci ildə qəbul edilmiş Ümumdünya İnsan hüquqlarının Bəyannaməsininin əsas prinsiplərini əsas tutaraq,
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qadınlara qarşı ayrı - seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında və Uşaq hüquqları haqqında Konvensyalarının məqsədlərini irəli çəkərək,
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1325 saylı Qadınlar, Sülh və Təhlükəsizliyə dair Qətnaməsinin vacibliyini yenidən gündəmə gətirərək,
Son günlər Ermənistan işğalçı qüvvələri tərəfindən yenidən atəşkəsin pozulması nəticəsində həlak olmuş və yaralanmış mülki şəxslərlə ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara müraciət edirik.
2017-ci il 4 iyul tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Füzuli rayonun Alxanlı kəndi 82 və 120 millimetrlik minaatanlardan və dəzgahlı qumbaraatanlardan atəşə tutulub. Təxribat nəticəsində kəndin 1967-ci il təvəllüdlü sakini Quliyeva Sahibə İdris qızı və 2015-ci il təvəllüdlü, 2 yaşlı Quliyeva Zəhra Elnur qızı həlak olub. Atəş nəticəsində qəlpə yarası alan 1965-ci il təvəllüdlü Quliyeva Sərvinaz İltifat qızı xəstəxanaya çatdırılaraq əməliyyata götürülüb.
Ermənistan dövlətinin bu çirkin hərəkətləri beynəlxalq hüquqi aktları – Ermənistanın 1992-ci ildə ratifikasiya etdiyi BMT-nin «Uşaq hüquqları haqqında» Konvensiyasını, "Müharibə zamanı mülki şəxslərin müdafiəsinə dair" IV Cenevrə Konvensiyasını, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının “Ümumdünya İnsan Haqları Bəyannaməsi”ni, “Vətəndaş və siyasi hüquqlar haqqında” Beynəlxalq Paktı, "Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında" Konvensiyanı, “Fövqəladə vəziyyətlərdə və hərbi münaqişələr zamanı qadınların və uşaqların müdafiəsi” Bəyannaməsini kobud surətdə pozur.
Ermənistan tərəfindən ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı güc tətbiq edilməsinin qarşısının alınması və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilindəki mülki əhali və əmlakın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün Azərbaycan tərəfi müvafiq cavab tədbirləri görmüşdür.
Münaqişənin həll olunmasının prinsipial əsasını BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələr təşkil edir. BMT TŞ-nın qətnamələrində Azərbaycana qarşı güc tətbiq edilməsi və Azərbaycan ərazilərinin işğalı pislənilir və ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı bir daha təsdiq olunur.
20 ildən artıqdır ki, atəşkəs rejimində yaşamağımıza baxmayaraq, bu müddət ərzində Ermənistan dəfələrlə əliyalın, silahsız dinc əhaliyə hücum etmiş, qadınları, uşaqları amansızlıqla qətlə yetirmişlər. Ermənistanın bu kimi genişmiqyaslı təxribat əməlləri münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə böyük zərbə vurur. 1994-cü ildə atəşkəs rejiminin elan olunmasına baxmayaraq, ermənilərin Azərbaycanda uşaqları qətlə yetirilməsi faktları qeydə alınmaqda davam edir. Ümumlikdə isə, bu hadisələr nəticəsində 33 uşaq erməni terrorunun qurbanı olmuş, onlardan on dördü həlak olmuş, on doqquzu isə yaralanmışdır.
Bu gün hər bir vətəndaş, o cümlədən, Azərbaycan qadınları da ölkə başçısının ədalətli mövqeyini dəstəkləyir. Bu, Azərbaycan xalqının birlik və  bərabərliyinin təcəssümüdür.
Xalqımız bu münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, siyasi yolla həll olunmasının tərəfdarıdır və eyni zamanda dinc əhaliyə qarşı törədilən cinayətə son qoyulmasını tələb edir.
Biz, beynəlxalq hüquqi normalara riayət edilməsi, beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin müdafiə edilməsi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının və Avropa Şurasının Parlament Assambleyasının  Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı qətnamələrinin tələblərinə əməl edilməsi,və Ermənistanın işğalçı siyasətinin dayandırılması üçün beynəlxalq təşkilatlara və dünya ölkələrinə müraciət edirik:
1. Ermənistan qoşunlarının işğal edilmiş bütün Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması təmin edilsin;
2. Azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması təmin edilsin.
3. Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi təmin edilsin;
4. Qoşunların təmas xətti boyunca məskunlaşan ərazilərdə sıx yaşayan azərbaycanlı əhalinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən hədəfə alınması dayandırılsın.

Address to International Organizations and Foreign Countries on behalf of Azerbaijani women, NGOs and civil associations acting in the spheres of women and children issues
Address to International Organizations and Foreign Countries on behalf of Azerbaijani Women, NGOs and civil association acting in the spheres of women and children issues adopted during the roundtable, held by the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan on 5 July 2017 in connection with civilian victims as a result of the violation of the ceasefire by the Armenian military forces on 4 July 2017 in the framework of Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh Conflict.
Taking into account the principles of Geneva Convention adopted in 1949, which foresees the human treatment at all conditions without discrimination against the race, skin color, religion, sex, origin or property or other similar criterions towards the people, who are not directly involved in military operations, the members of the armed forces, who released their weapons, and those, who are unfit because of being wounded, affected by illness, detained or other similar reasons,
· Recognizing the significance of the main principles of Universal Human Rights Declaration adopted in 1948,
· Highlighting the objectives of the UN Convention on Elimination of all forms of discrimination against Women and Convention on Children Rights,
· Underlining the importance of UN Security Council Resolution 1325 on Women, Peace and Security,
We appeal to the international organizations, on the facts on died and injured civilians as a result of the violation of the ceasefire again by Armenian military forces in recent days.
Armenian armed forces fired Alkhanli village of Fuzuli region from 82 and 120 millimeter heavy mortars and grenade launchers on July 4, 2017. As a result of this provocation, the residents of the village Guliyeva Sahiba Idris gizi (born in 1967) and Guliyeva Zakhra Elnur gizi (born in 2015) died. Guliyeva Salbinaz Iltifat gizi (born in 1965) received a fragmentation wound, was hospitalized and operated.
These ugly actions of the Armenian state violates international legal acts - the UN Convention on the Rights of the Child, ratified by Armenia in 1992, the IV Geneva Convention on Civilian Defense during the War, the United Nations Universal Declaration on Human Rights, International pact on Civil and Political Rights, the Convention on the Prevention and Punishment of the Genocide, and Declaration on the Protection of Women and Children in Emergency and Military Conflicts.
Azerbaijan has taken proper measures on preventing the aggressive intentions of Armenia against our country’s territorial integrity and sovereignty and ensures the security of its citizens and their properties within the international laws and internationally recognized borders of Azerbaijan.
The principal basis for the ending the conflict is the resolutions number 822, 853, 874 and 884 adopted by the UN Security Council. The use of force against Azerbaijan and the occupation of Azerbaijani territories is condemned and once again the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of our country are confirmed in these resolutions.
Ignoring the ceasefire regime, maintained by Azerbaijan for more than 20 years, Armenia continues military attacks on unarmed civilians including women and children. All these put heavy barriers on solving the conflict via negotiations. Despite the announcement of the ceasefire in 1994, the facts on the Armenians' killing of children in Azerbaijan continue to be recorded. Overall, 33 children were victims of Armenian terrorism, fourteen of them were killed and nineteen were wounded.
Today, each citizen, including Azerbaijani women support the fair position of the Government of Azerbaijan and President which demonstrate people’s solidarity and unity. We are for resolving the conflict by political methods in accordance with the norms and principles of international law. We demand to stop aggressive policy and crimes, committed against the unarmed people.
We appeal to all international organizations and countries around the globe to follow the international legal norms, protect the international peace and security, ensure the implementation of resolutions of UN, Organization of Islamic Cooperation and Parliament Assembly of European Council on Armenia-Azerbaijan conflict, and stop the occupation policy of Armenia:
1. Armenian military forces should unconditionally and urgently leave the Azerbaijani territories.
2. Azerbaijani refugees and internally displaced population should return to their homes.
3. Provide the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan Republic within its internationally recognized borders
4. Armenian military forces should stop their attacks on Azerbaijani civilians living across the ceasefire zone.