“Qadınların əmək hüququ” mövzusunda təlim keçirildi
13 oktyabr 2017-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) və YUNESKO-nun birgə həyata keçirdiyi “Natamam təhsilli qaçqın və məcburi köçkün qızların məşğulluq imkanlarının və peşəkar hazırlığının  gücləndirilməsi” adlı layihə çərçivəsində “Qadınların əmək hüququ” mövzusunda təlim keçirilib.
Əvvəlcə, təlim iştirakçılarına “Uşağın əmək qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş əmək hüququ və onun təmin olunmasının şərtləri” mövzusunda, Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi haqqında AR Qanunu, AR Əmək Məcəlləsi və onun təsdiq edilməsi, qüvvəyə minməsi və bununla bağlı hüquqi tənzimləmə məsələləri haqqında AR Qanunu, AR Mülki Məcəlləsi, Əhalinin sağlamlığının qorunması haqqında AR Qanunu, “Uşaq əməyinin ən pis formaları” haqqında 1999-cu il Konvensiyası barədə ətraflı məlumat verilib. Təlimin keçirilməsində məqsəd qadınların əmək hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində beynəlxalq və milli mexanizmlərin öyrədilməsi və əhali arasında milli qanunvericilik üzrə maarifləndirmə işinin aparılması olub.
Təlim iştirakçıları müzakirələr zamanı aktiv iştirak edərək, bu sahə üzrə maarifləndirmə işinin mütəmadi olaraq aparılması fikrini irəli sürüblər. Təlimdə “Mənim əmək hüquqlarım” mövzusunda buklet təlim iştirakçılarına paylanılıb.

Training on " Women’s Labor Rights"
A training on "Women’s Labor Rights" was held on October 13, 2017, within the framework of the project entitled "Strengthening employment opportunities and professional qualifications of refugees and IDP girls with incomplete education", jointly implemented by the State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA) and UNESCO. First of all, the participants of the training were informed about the child rights and the conditions of its provision defined by the Labour Code of the Republic of Azerbaijan", the “Law on Identity Card of the citizen of the Republic of Azerbaijan”, the Law of the Republic of Azerbaijan on “Labor Code and the issues on its affirmation, entry into force and legal regulations”, the Civil Code of the Republic of Azerbaijan, the Law of Azerbaijan Republic “About public health care” and “Worst Forms of Child Labor” Convention (1999).
The aim of the training was to teach international and national mechanisms for the protection of labor rights of women and conduct enlightening workshops on national legislation among the population. Participants of the training were actively involved in the discussions and suggested conducting regular awareness activities in this area. In the training, the booklets on "My Labor Rights" were distributed to trainees.