“Gender əsaslı zorakılıqla mübarizə” layihəsi çərçivəsində Mingəçevirdə təlim keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi BMT-nin Əhali Fondu ilə birgə “Gender əsaslı zorakılıqla mübarizə” layihəsi çərçivəsində Türkiyə Cümhuriyyətinin Başkənt Universitetinin BUKÇAM-ın əməkdaşları professor Ayşə Akın və psixoloq Ezgi Türkçeliyin aparıcılığı ilə təlim keçirilir.
14-17 noyabr 2017-ci il tarixlərində Mingəçevir şəhərində baş tutan təlim gender əsaslı zorakılıq qurbanları ilə işləyən əməkdaşların peşəkar bacarıqlarının artırılmasına həsr olunub. Komitənin, eləcə də onun nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri əməkdaşlarının da iştirak etdiyi təlimdə gender əsaslı zorakılığın əsas səbəbləri, fəsadları, bu sahədə Azərbaycan və dünyada mövcud vəziyyət, qanunvericilik bazası və beynəlxalq hüquqi aktlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Təlimdə həmçinin dəstək mərkəzləri əməkdaşlarının qadına qarşı zorakılıqla bağlı əsas iş prinsipləri, standartları haqda geniş məlumat verilib, film və təqdimatlar nümayiş edilib, təlim materialları paylanıb, müzakirələr aparılıb.

Меропритие, посвященное вопросам борьбы с гендерными стереотипами
Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей в сотрудничестве c ЮНФПА организовал мероприятие в рамках проекта «Борьба с гендерными стереотипами» с участием профессора Айше Акина и психолога Эзги Тюркели, сотрудников БУКАМА, Турецкого Башкентского университета. Обучение, которое проходило в Мингячевире 14-17 ноября 2017 года было посвящено повышению профессиональных навыков социальных работников, занятых в сфере защиты прав семьи, женщин и детей.  На тренинге приняли  участие сотрудники Комитета и Центра Поддержки Детей и Семьи,  в ходе тренинга обсуждались вопросы, связанные с основными причинами и последствиями фактов бытового насилия, нынешней ситуацией по данному вопросу в Азербайджане и мире, законодательной базе и международно-правовыми актами.
В ходе мероприятия были продемонстрированы просветительские ролики,  презентации, учебные материалы и были проведены дискуссии.