Azərbaycanda gender əsaslı zorakılıqla mübarizə məqsədilə yeni layihənin icrasına başlanılıb
ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və BMTİP Azərbaycanda gender əsaslı zorakılıqla mübarizə məqsədilə yeni layihənin icrasına başlayıb
Bakı, 25 noyabr 2020-ci il: Bu il Qadınlara qarşı Zorakılıqla Beynəlxalq Mübarizə Günü münasibətilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) 1.8 milyon ABŞ dolları dəyərində qadınlara qarşı zorakılıq məsələlərinin həlli istiqamətində yeni layihəyə start verir. USAID-in maliyyələşdirdiyi dörd illik layihə eyni zamanda qadınların iqtisadi səlahiyyətləndirilməsini də dəstəkləyəcək.
“Bu gün mürəkkəb ictimai-siyasi və hərbi vəziyyət, COVİD-19 pandemiyasının mövcudluğuna baxmayaraq, gender əsaslı zorakılıqla mübarizə sahəsində fəaliyyət davam etməkdədir. Keçən müddət ərzində gender bərabərliyinin təmin edilməsi, qadınların inkişaf etdirilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər görülmüş, qərarlar qəbul edilmişdir. Gender əsaslı məişət zorakılığına qarşı mübarizəni daha operativ təmin etmək məqsədilə zorakılıq qurbanlarına daha çevik dəstəyin göstərilməsi, mühafizə orderlərinin verilməsinin optimallaşdırılması, qurbanların sığınacaqlara yerləşdirilməsinin asanlaşdırılması və digər məsələlər diqqət mərkəzindədir.”, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova bildirib.
"Gender əsaslı zorakılıqdan danışarkən biz çox vaxt diqqətimizi qurbanlara, əsasən, qadınlara və qızlara yönəldirik. Bunun yerinə biz özümüzə daha çətin və şəxsi suallar verməliyik: cinayətkarlar kimlərdir, ki bunlar əsasən kişilərdir, və nə üçün biz onların qadın və qızları məruz qoyduğu zorakılığı görməzdən gəlirik? Biz bu layihəni başladarkən, özümü və hər kəsi gender əsaslı və məişət zorakılığının qarşısı alınmasında o baş verməmişdən öncə oynadığımız rol haqqında düşünməyə dəvət edirəm." – USAID-in missiya direktoru Dr. Cey Sinqx qeyd edib.
“Bu gün layihənin əhəmiyyəti daha aktualdır. Bu layihə qadınların sağlamlıq, hüquq və sosial dəstək kimi vacib xidmətlərə çatımlılığını təmin edəcək, eləcə də ölkədə qadınların iqtisadi səlahiyyətləndirilməsinin sürətlənməsinə öz töhfəsini verəcək. COVİD-19 dövründə qadınların çiyinlərinə müqayisəolunmaz bir yük düşür. Onlar məktəbə gedə bilməyən övladlarının təhsili ilə maraqlanmalı, eləcə də yaşlı ailə üzvlərinin qayğısına qalmalıdırlar. Qadınlar həm də ev təsərrüfatının gətirdiyi iqtisadi stresslə və artan sosial izolyasiya səbəbindən həmişəkindən daha çox məişət zorakılığna məruz qalma təhlükəsi altındadırlar”, BMTİP-nin Rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti vurğulayıb.
“Qadınlara və Qızlara dəstək olaq” layihəsi Qadın Resurs Mərkəzi ilə birgə işləyərək qadınlar və qızlara psixoloji xidmətlər və ailə məsləhətçiliyi təqdim edəcək, onlar üçün daha təhlükəsiz yerlər yaratmağa kömək edəcək. Mobil klinikalar vasitəsilə təqdim olunacaq bu xidmətlər, 1100 məişət zorakılığından əziyyət çəkmiş şəxslərə dəstək olacaq.
Layihə, Qadın Resurs Mərkəzlərinin imkanlarını genişləndirəcək, bu isə öz növbəsində qadınların iqtisadi səlahiyyətləndirilməsini yeni səviyyəyə çıxaracaq. Bu müddətdə sahibkar qadınlara təlimlər və biznes məsləhəti xidmətləri təqdim ediləcək, özəl sektorla iş çərçivəsində isə peşə təlimi və təcrübə proqramları üçün yeni imkanlar yaradılacaq.
Layihə, yerli və milli qərarverici qurumların daha düzgün və dəlil əsaslı qərarlar verməsi, məişət zorakılığı üzrə siyasətlərin hazırlanmasına dəstək məqsədilə Azərbaycan üzrə daha dəqiq məlumatları toplamağa kömək edəcək yeni araşdırmalar aparacaq.
“Qadınlara və Qızlara dəstək olaq” layihəsi qadınlar üçün daha təhlükəsiz məkanların formalaşdırılması üçün ən son texnologiya vasitəsilə yeni tətbiq və platformaların yaradılması ilə innovasiyanın təbliğinə dəstək olacaq.
Həmçinin layihə, icma əsaslı təlimlərin və müvəkkillik kampaniyaların köməyi ilə qadınlara qarşı zorakılığın qarşısını almaq üçün davranışların və münasibətlərin dəyişməsi məsələləri üzrə də fəaliyyət göstərəcək.

USAID, State Committee for Family, Women and Children Affairs and UNDP launch new project to help address gender-based violence in Azerbaijan
#StandUpForWomenAndGirls:
Baku, 25 November 2020: On the occasion of this year’s International Day for Eliminating Violence Against Women, the United States Agency for International Development (USAID), the State Committee for Family, Women and Children Affairs, and the United Nations Development Programme (UNDP) are launching a new project to help tackle violence against women. This four-year 1.8 USD million project funded by USAID will also support women’s economic empowerment.
“Despite the difficult socio-political and military situation in the country and the prevalence of the COVID-19 pandemic, our efforts to combat gender-based violence continue. Over the past months, we have taken a number of measures to help advance gender equality and women’s empowerment. It is important to put more focus on prevention, but also on providing more flexible support to victims of violence, protection, shelters and other resources,” says Bahar Muradova, the Chairperson of Azerbaijan’s State Committee for Family, Women and Children Affairs.
"When we talk about gender-based violence we often focus on the survivors – predominantly women and girls – rather than asking ourselves the more difficult and personal questions of who are the perpetrators – most commonly men – and why we too often ignore their violence against women and girls. As we launch this new Stand up for Women and Girls project, I am challenging myself and others to reflect on the role we play in stopping gender-based and domestic violence before it happens," says Dr. Jaidev Singh, Mission Director of USAID/Azerbaijan.
“This new project comes at the right time. It will help improve access for women to essential services such as health, legal aid and social support and further contribute to advancing women’s economic empowerment in the country. In times of COVID-19, women disproportionately bear the greater burden of caring for and teaching children who cannot attend school and looking after elderly family members. Women are also at higher risk of domestic violence now more than ever due to greater economic stress households combined with increased social isolation,”, says UNDP Resident Representative Alessandro Fracassetti.
Working closely with the Women’s Resource Centres in Azerbaijan, the “Stand Up for Women and Girls” project will help create safe spaces for women and girls, offering psychological support and family counselling. Through the use of mobile clinics, these services will help support more than 1,100 survivors of domestic violence.
The project will further boost the capacity of the Women Resource Centres to advance women’s economic empowerment by providing training and business advisory services for women entrepreneurs and by working with the private sector to create more opportunities for vocational training and internships for women.
To help local and national authorities make better-informed and evidence-based decisions and policies on domestic violence, the project will conduct new studies to obtain more accurate data on this issue in Azerbaijan.
“Stand Up for Women and Girls” will also support innovation by tapping into the latest technology to help develop apps and platforms to ensure safer public spaces for women.
The project will work on changing attitudes and behaviour by providing education to prevent violence against women through community-based sessions and advocacy campaigns.